Naukowcy z Holandii twierdzą, że kobiety są mniej inteligentne

(fot. Shutterstock/Robert Kneschke)

Badacze z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie zasugerowali, że kobiety są mniej inteligentne niż mężczyźni. Na poparcie swoich tez przedstawili wyniki badań, które wywołały wielkie poruszenie wśród innych naukowców.

Zdaniem naukowców z Holandii kobiety mają niższy poziom inteligencji niż mężczyźni, a różnica ma wynosić aż cztery punkty. Stwierdzili tak na podstawie przeprowadzonych w maju tego roku badań, w których uczestniczyło 896 kobiet i mężczyzn. Każda z badanych osób została poddana testom na inteligencję i badaniu rezonansem magnetycznym. Wyniki wskazały, że mózg mężczyzny jest średnio o kilka procent większy niż mózg kobiety (mężczyźni - 1,2 litra, kobiety - 1 litr). Zdaniem badaczy ma to m. in. świadczyć o tym, że panowie są bardziej inteligentni niż panie, a także ma dowodzić tego, dlaczego kobiety gorzej radzą sobie w testach na inteligencję przestrzenną.

„To zaskakujące, że w XXI wieku przeprowadzono takie badanie”

Wielu naukowców przyjrzało się badaniom i stwierdziło, że są one niedorzeczne. Neurolog, doktor Adrian Owen przyznał, że takie testy są „całkowicie bezsensowne”. Angela Saint, która jest dziennikarką naukową, stwierdziła, że to badanie ma na celu osłabić pozycję kobiet w świecie, do czego mają dążyć neurobiolodzy - mężczyźni.

Już wcześniej dowiedziono, że nie ma żadnych różnic między poziomem inteligencji kobiet i mężczyzn. Wiadomo, że kobiety mają mniejsze mózgi niż mężczyźni, bo kobiety są po prostu z reguły mniejsze niż mężczyźni. To zaskakujące, że w XXI wieku przeprowadzono takie badanie – powiedziała Angela Saint.

źródło:
Zobacz więcej