Zadziwiająca żywotność żab. Okazały się silniejsze niż dinozaury

Na świecie jest teraz prawie siedem tysięcy żab (fot. SchoonIngekaderd/pixabay)

66 milionów lat temu uderzenie gigantycznej asteroidy doprowadziło do wyginięcia dinozaurów. Jak wynika z ostatnich badań naukowych, przyczyniło się to do nagłego wzrostu... populacji żab. Kosmiczną katastrofę przeżyło 10 gatunków tych płazów, teraz jest ich ponad 6,7 tys.

Papuga perkusistą. Żałobnica palmowa zadziwia swoimi umiejętnościami

Te papugi to w australijskiej dżungli mistrzowie perkusji. Samczyki robią sobie pałeczki z ułamanych gałązek i bębnią nimi w spróchniałe części...

zobacz więcej

Z tych 10 ocalałych gatunków trzy okazały się na tyle dominujące, że dały początek żabiej różnorodności na Ziemi. – Żaby istnieją na Ziemi co najmniej 200 mln lat. Ostatnie badania wskazują jednak, że dopóki nie doszło do wyginięcia dinozaurów, nie było tak wielkiego rozwoju różnych gatunków żab. To zaskakujące – powiedział David Blackburn z Muzeum Historii Naturalnej na Florydzie.

Do tej pory naukowcy byli przekonani, że gatunki żab, które występują współcześnie, rozwinęły się w okresie między 66 a 150 mln lat temu.

Uczeni przebadali próbki 95 genów od 156 gatunków żab i porównali je z próbkami pobranymi od 145 innych gatunków. Dzięki temu udało im się prześledzić rozwój żab na przestrzeni milionów lat.

Okazało się, że trzy największe grupy żab – Hyloidea, Microhylidae (oba z Afryki) i Natatanura (Ameryka Południowa) – pochodzą z czasów, gdy w Ziemię uderzyła asteroida, która 66 mln lat temu unicestwiła dinozaury.

Jak tłumaczy inny z badaczy, David Wake z Uniwersytetu Kalifornia, żaby przetrwały, ponieważ mogły żyć np. pod ziemią przez dłuższy czas i doskonale adaptowały się do trudnych warunków.

źródło:
Zobacz więcej