RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczyt Trójmorza. Donald Trump gościem honorowym

– Inicjatywa Trójmorza może odbudować ten region, chcemy was wspierać – powiedział prezydent USA Donald Trump do przywódców 12 krajów z Europy Środkowo-Wschodniej, który spotkali się dziś na Zamku Królewskim w Warszawie. Trwa szczyt Trójmorza. To inicjatywa, dzięki której cały region ma rozwinąć się gospodarczo. Chodzi o infrastrukturę, ale i energetykę. Donald Trump będzie gościem honorowym spotkania.

Prezydent Trump przybył do hotelu Marriott. Na trasie przejazdu witali go warszawiacy

Samolot Air Force One z prezydentem USA Donaldem Trumpem i amerykańską delegacją wylądował na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina.

zobacz więcej

Zwracając się do przedstawicieli tych 12 państw prezydent USA podkreślił: – Każdy z waszych krajów ma inspirującą historię, poradziliście sobie z latami ucisku i wszystkich was łączy nadzieja, że wasze kraje będą rozkwitać.

Jak dodał, to „historyczne zgromadzenie w Warszawie ma uruchomić nową przyszłość dla otwartego rynku taniej energii, który przyniesienie większe bezpieczeństwo i dobrobyt wszystkim naszym obywatelom”. – Większy dostęp do rynków energetyki, mniej barier, to jest to, co chcemy zrobić. Inicjatywa Trójmorza ma potencjał, by osiągnąć te ważne cele – dodał.

Gospodarzami Szczytu Trójmorza są prezydenci Polski i Chorwacji. Inicjatywa zrzesza kraje położone między Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym. W jej skład wchodzą jednak wyłącznie członkowie Unii Europejskiej, by nie powstawała konkurencyjna wobec Unii struktura.

„W imieniu własnym i Melanii – dziękuję, Polsko” [RELACJA]

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przyleciał w czwartek po południu do Hamburga na dwudniowy szczyt G20. Samolot prezydenta Stanów...

zobacz więcej

W czasie warszawskiego szczytu liderzy takich krajów jak Polska, Węgry, Austria, Słowenia czy Bułgaria rozmawiają o nowych połączeniach drogowych, kolejowych, morskich, a także o wspólnym bezpieczeństwie energetycznym. Jak mówi szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski, chodzi o to, by przygotować konkretne projekty współpracy pomiędzy krajami.

Pierwsze umowy

– Mamy przygotowaną przez specjalistów listę 157 projektów, które mogłyby być zrealizowane w ramach tej grupy państw Trójmorza, dających realnie efekt spójności – dodaje Szczerski.

Trójmorze jest pomysłem polskich dyplomatów. Chodzi o to, aby region Europy, zapóźniony z powodu komunistycznej przeszłości, mógł szybciej się rozwijać i dorównywać krajom Europy Zachodniej.

Jutro, na zakończenie Szczytu Trójmorza w obecności prezydentów Polski i Chorwacji zostaną podpisane pierwsze umowy. W uroczystości wezmą udział cztery przedsiębiorstwa z obu krajów. Chodzi tu o logistykę kolejową i morską.

źródło:
Zobacz więcej