Poliglotka, modelka, projektantka. Pierwsza dama USA

Melania Trump, żona 45. prezydenta USA Donalda Trumpa, jest zaledwie drugą w historii kraju pierwszą damą urodzoną poza jego granicami. Ma za sobą udaną karierę modelki, zna cztery języki obce, angażuje się charytatywnie i wychowuje syna pary. Niektóre z jej dawnych zdjęć wywołały kontrowersje podczas kampanii prezydenckiej.

Potica, a nie pizza. Franciszek pyta Melanię o ciasto

Podczas nieformalnej rozmowy z Melanią Trump, papież w delikatny sposób zażartował z postury jej męża, prezydenta Stanów Zjednoczonych. Franciszek...

zobacz więcej

Melania Knavs urodziła się 26 kwietnia 1970 r. w miejscowości Novo Mesto w południowej Słowenii - ówcześnie była to Jugosławia. Jej rodzice to Amalija i Viktor Knavs. Ojciec prowadził salon samochodowy, a matka zajmowała się projektowaniem ubranek dla dzieci. Przyszła pierwsza dama Ameryki wychowywała się z młodszą siostrą Ines.

Pierwsza dama poliglotka

Melania chodziła do szkoły średniej specjalizującej się w projektowaniu mody oraz fotografii. Następnie wybrała Uniwersytet w Lublanie, jednak po pierwszym roku przerwała studia, by kontynuować i rozwijać karierę modelki w Mediolanie i Paryżu. Tę drogę zawodową wybrała dla siebie mając 16 lat. Pierwszy kontrakt podpisała dwa lata później z agencją w Mediolanie, a w 1996 r., w wieku 26 lat, przeprowadziła się do Nowego Jorku.

Pierwsza dama oprócz ojczystego języka słoweńskiego zna angielski, francuski, włoski i niemiecki. Po wyjeździe ze Słowenii Melania zmieniła panieńskie nazwisko Knavs na bardziej niemiecko brzmiące Knauss.

Słynny projektant podziękował Melanii Trump. Założyła żakiet za 51 tys. dol.

Melania Trump towarzyszyła mężowi, prezydentowi Donaldowi Trumpowi, podczas szczytu G7 w sycylijskiej Taorminie. Pod gorącym południowym słońcem...

zobacz więcej

Na okładkach magazynów

Jako modelka pojawiła się w wielu kampaniach reklamowych oraz współpracowała ze znanymi projektantami i fotografami, m.in. z Patrickiem Demarchelierem, Helmutem Newtonem, Arthurem Elgortem, Ellen Von Unwerth, Peterem Arnellem, Antoine Verglasem oraz Mario Testino. Wielokrotnie pojawiała się na okładkach magazynów, takich jak „Vogue”, „Harper's Bazaar”, „British GQ”, „Ocean Drive”, „Avenue”, „In Style”, „New York Magazine”, „Sports Illustrated Swimsuit Issue”, „Allure”, „Vogue”, „Self”, „Glamour”, „Vanity Fair” oraz „Elle”. Niektóre z jej starych fotografii wzbudzały kontrowersje podczas kampanii prezydenckiej, pozowała bowiem również nago.

Trzecie małżeństwo prezydenta


Pierwsza dama poznała swojego przyszłego męża w styczniu 1998 r. podczas Nowojorskiego Tygodnia Mody i niedługo później zostali parą. Zaręczyli się w 2004 r., a ślub wzięli 22 stycznia 2005 r. w Palm Beach na Florydzie w kościele episkopalnym w obrządku anglikańskim. Wesele odbyło się w znanej posiadłości Trumpa w Mar-a-Lago na Florydzie. Dla niego było to trzecie małżeństwo, dla Melanii pierwsze. W marcu 2006 r. urodziło się pierwsze i jak dotąd jedyne dziecko pary prezydenckiej – Barron William Trump.

Melania Trump. Ze słoweńskiej Sevnicy do Białego Domu

zobacz więcej

W 2006 roku dostała obywatelstwo USA

W 2001 r. Melania Trump została rezydentem USA i otrzymała zieloną kartę, a w 2006 r. - obywatelstwo tego kraju. Jest ona dopiero drugą w historii USA żoną prezydenta, która urodziła się poza krajem. Pierwszą była żona szóstego prezydenta USA Johna Quincy Adamsa - Louisa Adams, która przyszła na świat w Londynie jako córka Amerykanina.

Kobieta Roku


Pierwsza dama interesuje się sztuką, architekturą, projektowaniem i modą. Angażuje się także w różnorodne inicjatywy charytatywne. W kwietniu 2005 r. została honorową przewodniczącą akademii tańca słynnej tancerki i choreografki Marthy Graham. Jest także aktywną członkinią Policyjnej Ligii Sportowej (Police Athletic League), która odznaczyła ją tytułem Kobiety Roku 2006. Od pięciu lat Melania Trump zajmuje jest też honorową przewodniczącą stowarzyszenia wspierającego rozwój chłopców oraz lokalnych społeczności The Boys' Club of New York. W 2005 r. Amerykański Czerwony Krzyż uhonorował ją funkcją ambasadora dobrej woli, którą piastowała przez cztery lata.

Projektantka biżuterii

W 2010 r. została przewodniczącą amerykańskiego stowarzyszenia kardiologicznego American Heart Association. W tym samym roku Melania Trump zaprojektowała swoją pierwszą kolekcję biżuterii oraz linię kosmetyków. Pojawiała się także jako współprowadząca program The View oraz w programie reality show swojego męża „Celebrity Apprentice”. W kampanii prezydenckiej aktywnie wspierała męża. W lipcu 2016 r. w Cleveland wygłosiła przemówienie na konwencji Narodowego Komitetu Partii Republikańskiej, podczas której jej mąż uzyskał nominację tego ugrupowania na kandydata na prezydenta USA.

Walka z cyberprzemocą

Na wiecu wyborczym w listopadzie 2016 roku zapowiedziała, że jako pierwsza dama skupi się na zwalczaniu cyberprzemocy. – Musimy nauczyć naszą młodzież amerykańskich wartości: życzliwości, uczciwości, szacunku, współczucia, miłości, zrozumienia i współpracy – mówiła wówczas.

Nieskazitelny styl

Po wygranych wyborach zdecydowała, że przez pierwszych kilka miesięcy pozostanie w Nowym Jorku, gdzie 11-letni Barron uczęszczał do szkoły. Oboje przeprowadzili się do Białego Domu po zakończeniu roku szkolnego w czerwcu 2016 r. Melania Trump, która chętnie towarzyszy mężowi podczas oficjalnych wizyt i spotkań, także za granicą chwalona jest za nieskazitelny styl i dobór garderoby.

źródło:

Zobacz więcej