Zorganizowali happening przed bramą Auschwitz. Staną przed sądem

„Godzi to w pamięć ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz” (fot. flickr/Adam Tas)

Za znieważenie miejsca pamięci, jakim jest były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz, odpowie przed sądem 11 osób – podała we wtorek prokuratura. Osoby te wiosną br. uczestniczyły w antywojennym proteście, m.in. rozebrały się do naga przy obozowej bramie z napisem „Arbeit macht frei”. Wiceszef oświęcimskiej prokuratury Mariusz Słomka poinformował, że akt oskarżenia został skierowany do tamtejszego sądu rejonowego.

Rozebrali się przed bramą Auschwitz. Muzeum oburzone happeningiem

Kilkanaście osób zostało zatrzymanych w piątek po południu po tym, jak rozebrali się i skuli łańcuchem przy bramie „Arbeit macht frei” w byłym...

zobacz więcej

Wśród oskarżonych jest pięciu obywateli Polski, pięciu Białorusinów oraz Niemiec. Dwóch z nich dodatkowo odpowie za zabicie zwierzęcia, którego dopuścili się przy historycznej bramie.

Za znieważenie miejsca pamięci grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności. Za zabicie zwierzęcia można trafić na 2 lata do więzienia. Prokuratorzy wyłączyli do osobnej sprawy materiały dwunastego podejrzanego, który się ukrywa.

Pod koniec marca br. członkowie grupy pod główną bramą byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz rozebrali się do naga i próbowali skuć się ze sobą kajdankami.

Na wieńczącym bramę napisie „Arbeit macht frei” zawiesili płachtę z wyrazem „Love” (miłość). Zabili także jagnię. Z ich późniejszych zeznań wynika, że miał to być protest antywojenny, ale nie dotyczył konkretnego konfliktu.

Auschwitz widziane z drona. Ten film poruszył cały świat

zobacz więcej

„Godzi to w pamięć wszystkich ofiar”

Uczestnicy incydentu zostali szybko zatrzymani przez policję i trafili pod klucz. Mają od 20 do 27 lat, były wśród nich kobiety. Po przesłuchaniu i postawieniu zarzutów zostali zwolnieni. Oskarżeni, aby przeprowadzić akcję, skrzyknęli się za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych.

Muzeum Auschwitz po incydencie wydało oświadczenie, w którym podkreśliło, że wykorzystywanie symboliki byłego obozu zagłady do jakichkolwiek manifestacji lub happeningów jest niedopuszczalne. „Godzi to w pamięć wszystkich ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz” – napisali.

źródło:

Zobacz więcej