RAPORT

Pogarda

„SE”: Niemcy są winne Polsce trzy biliony złotych za wojnę

Warszawa w 1945 roku (fot. Keystone/Getty Images)
Warszawa w 1945 roku (fot. Keystone/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

„Nie tylko Warszawa została zrównana z ziemią. Zniszczono również m.in. przemysł kolejowy i energetyczny. Tak wyglądała Polska po II wojnie światowej” – podaje wtorkowy „Super Express”. Dziennik, powołując się na wyliczenia eksperta ds. międzynarodowych napisał, że Niemcy w ramach reparacji są winne Polsce trzy biliony złotych.

Grecja będzie domagać się od Niemiec reparacji wojennych. Chce 270 mld euro

Premier Grecji Aleksis Cipras oświadczył, że jest zdeterminowany, by wymóc na Niemcach wypłatę reparacji wojennych za czasy okupacji podczas...

zobacz więcej

„Szacunek ten opiewa jedynie na skumulowaną inflację, bez oprocentowania za zwłokę” – powiedział „SE” Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, ekspert ds. międzynarodowych.

Kilka lat temu wskazywał, że Polska nie zarejestrowała w Biurze Prawnym ONZ zrzeczenia się odszkodowań od Niemiec. „Nasi zachodni sąsiedzi od lat uważają natomiast, że nie są Polsce nic winni” – dodał ekspert.

„SE” przywołał przy tym ubiegłoroczną wypowiedź Franka-Waltera Steinmeiera, ówczesnego niemieckiego szefa MSZ, a obecnie prezydenta tego kraju. Ten stwierdził, że kwestia reparacji wojennych jest „prawnie i politycznie zamknięta”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej