Gorzów Wlkp.: Prokuratura bada sprawę pożaru katedry

– Mimo że śledztwo nie zostało jeszcze formalnie wszczęte, prokuratura już prowadzi czynności w związku z pożarem wieży gorzowskiej katedry – poinformował w rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim Roman Witkowski.

Pożar średniowiecznej katedry w Gorzowie Wielkopolskim

Ułożyliśmy worki z piaskiem, żeby woda, która dostała się do wnętrza katedry podczas akcji, skumulowała się w jednym miejscu. Jest wypompowywana –...

zobacz więcej

Obecnie śledczy wykonują tzw. „czynności w niezbędnym zakresie”, które mogą poprzedzać wszczęcie każdego postępowania. Witkowski zaznaczył, że śledztwo najprawdopodobniej formalnie zostanie wszczęte natychmiast lub w ciągu kilku najbliższych dni, ale – jak zastrzegł – jest to decyzja czysto formalna, bo śledczy już badają sprawę.

W najbliższym czasie mają zostać przeprowadzone także oględziny miejsca pożaru, teraz jednak ze względów bezpieczeństwa śledczy nie mogą do katedry.

Jak wyjaśnił Witkowski, śledztwo najprawdopodobniej zostanie wszczęte z art. 163 Kodeksu karnego głoszącego: kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać (...) wypadku pożaru (...) podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Pożar katedry

Zgłoszenie o pożarze katedry straż pożarna otrzymała w sobotę ok. godz. 18.30. Pierwsze zastępy były na miejscu po kilku minutach. W niedzielę pożar został dogaszony. Na miejscu zdarzenia nadal przebywało jednak osiem zastępów i 18 strażaków, w tym sześciu na wysokości.

– Została już zdjęta iglica, najwyższa kopuła oraz wyciągnięty dzwon, który znajdował się u szczytu wieży. Teraz na wysokości pracuje sześciu specjalistów ds. ratownictwa wysokościowego oraz sztab komendanta wojewódzkiego i na zabezpieczeniu, oczywiście, zastęp gaśniczy – mówił rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Gorzowie Bartłomiej Mądry dodając, straż pożarna powinna zakończyć swoją pracę jeszcze dziś.

Po południu strażacy zakończyli prace przy demontażu uszkodzonych elementów wieży katedry w Gorzowie Wielkopolskim. Rzecznik lubuskiej straży Dariusz Szymura poinformował, że latarnia na wieży jest uszkodzona przez pożar, ale jej stan po oględzinach oceniono jako stabilny. Dalsze działania, czyli wycięcie latarni, mogłyby naruszyć konstrukcję całej wieży, dlatego po konsultacji z przedstawicielami nadzoru budowlanego podjęto decyzję o zakończeniu akcji. – Ta konstrukcja w takim stanie jest na tyle stabilna, że ingerowanie w nią dalej stwarzałoby dodatkowe niebezpieczeństwo – podkreślił strażak.

Kościół Mariacki jest najstarszą budowlą w Gorzowie Wielkopolskim, został zbudowany w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny. Uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Świątynia usytuowana w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji.

źródło:
Zobacz więcej