RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Za rządów PO mafii paliwowej i spirytusowej nie przeszkadzano

Czy w Ministerstwie Finansów w czasach rządów PO — PSL urzędnicy tworzyli prawo ułatwiające działalność grup przestępczych? Celnicy wielokrotnie informowali wtedy o nieprawidłowościach. Po jednym z ich pism sprawą zajęły się CBA i prokuratura.

Oszustwa podatkowe na paliwach za rządów koalicji PO-PSL. Powstanie komisja śledcza?

zobacz więcej

Portal tvp.info dotarł do listów napisanych w 2016 roku przez Związek Zawodowy Celników do Pawła Szałamachy, ówczesnego ministra finansów w rządzie Beaty Szydło, oraz do prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego. Funkcjonariusze opisywali nieprawidłowości przy tworzeniu prawa akcyzowego, związanego z obrotem paliwami i alkoholem. Jak wynika z treści listu, celnicy już wcześniej, w 2007 roku – za rządów PO-PSL — informowali o swoich spostrzeżeniach urzędników resortu finansów.

W liście do Szałamachy związkowcy pisali: „W przeciwieństwie do Pana Ministra nie mamy tyle wiary w te same kadry. Nie mamy tyle nadziei co Pan, że ci ludzie się zmienili. Część z nich powinna odpowiadać dyscyplinarnie, a nawet karnie za wieloletnie zaniedbania, tymczasem dalej tworzą przepisy, zajmują najważniejsze stanowiska kierownicze w Ministerstwie Finansów i Służbie Celnej i wciąż tworzą prawo i procedury dla przestępców”.

Wątek ten jest rozszerzony w korespondencji przesłanej do Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS. „Wdrożenie dobrej zmiany będzie znacznie utrudnione z urzędnikami, którzy od lat konstruują prawo i procedury pod przestępczość” — alarmowali celnicy. Wspominali też o wcześniejszej interwencji Kaczyńskiego - z 2011 roku — w sprawie śledztwa, które zostało wszczęte na podstawie materiałów dostarczonych przez celników. Prezes PiS złożył wniosek do Prokuratora Generalnego o wszczęcie umorzonego śledztwa. Po jego interwencji śledczy zajęli się na nowo sprawą nieprawidłowości w Ministerstwie Finansów.

Były sponsor Włókniarza Częstochowa oskarżony o kierowanie mafią paliwową

Ponad 250 mln zł zarobiły w ciągu czterech lat gangi paliwowe kierowane przez częstochowskich „biznesmenów” Artura S. i Pawła B. Pierwszy z...

zobacz więcej

Prawo dla przestępców

Cofnijmy się do 2009 roku. Prokuratura Apelacyjna w Rzeszowie wszczęła wtedy śledztwo dotyczące przemytu spirytusu do Polski z Ukrainy oraz nieprawidłowości w Ministerstwie Finansów. Z akt wynika, że od 2005 roku do listopada 2007 roku przez przejście graniczne w Medyce i Żurawicy wjeżdżały cysterny, które — według dokumentacji — miały przewozić płyn do spryskiwaczy. Celnicy jednak informowali Ministerstwo Finansów, że w ten sposób do Polski wwożony jest spirytus, a Skarb Państwa traci na tym krocie. — Proceder był dziecinnie prosty. Firma X kupowała na Ukrainie spirytus, który był oznaczony jako dodatek do płynu do spryskiwaczy. Następnie cysterna jechała przez granicę. Tutaj nie pobierało się akcyzy. Później, już w Polsce, całkiem legalnie dodatek znowu stawał się spirytusem — opowiada osoba znająca materiały zebrane przez CBA.

Jak wynika z informacji zgromadzonych przez prokuraturę, urzędnicy Ministerstwa Finansów mieli nie dopełnić swoich obowiązków i „działać na szkodę interesu publicznego”. Na czym miało polegać ich działanie? Otóż urzędnicy mieli — wbrew stanowi prawnemu — informować celników, że od 1 maja 2004 roku płyny do spryskiwaczy zawierające alkohol etylowy nie są obłożone akcyzą. Taką informację wysłano do wszystkich dyrektorów Izb Celnych w kraju. Przez te zaniedbania Skarb Państwa miał stracić nawet 2,7 mld zł należnej akcyzy.

O złej interpretacji przepisów celnicy informowali swoich przełożonych. Zgłaszali też szereg propozycji zmian, które miały zablokować przemyt spirytusu, ale też paliwa. Urzędnicy Ministerstwa Finansów mieli jednak te informacje ignorować, a prawo, które uszczelniało pobór akcyzy, wprowadzali opieszale. Chodziło o zmiany, które objęłyby akcyzą zwolnione z jej płacenia produkty, wytworzone na bazie alkoholu czy paliw. Ten wątek śledztwa dotyczył lat 2004 — 2009. — Chodziło o niedopełnienie obowiązków w związku z niedopracowaniem zmian legislacyjnych w prawie po zgłoszeniu nieprawidłowości przez Związek Zawodowy Celnicy PL — mówi Mariusz Chudzik, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

Ostatecznie zmiany uszczelniające pobór akcyzy wprowadzono dopiero za rządów PiS, wprowadzając w 2016 roku tzw. pakiet paliwowy.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w Ministerstwie Finansów umorzono w 2013 roku. Prokuratorzy uznali, że nie mają wystarczających dowodów, by postawić urzędnikom zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych i działania na szkodę interesu publicznego. — W uzasadnieniu umorzenia śledztwa podniesiono, że prace legislacyjne nad zmianami obowiązujących przepisów dotyczących podatku akcyzowego były zbyt długotrwałe. Niemożliwe jednak było określenie, jaki okres jest potrzebny do opracowania i uchwalenia „dobrego prawa” — informuje Mariusz Chudzik.

Od 1 marca wysokie kary za wyłudzenia VAT. Oszuści mają na to sposoby

1 marca wchodzi w życie nowe prawo uszczelniające system poboru podatku od towarów i usług. Za wyłudzenia VAT będzie teraz grozić nawet 25 lat...

zobacz więcej

Celnicy mieli nie dotykać paliw

Sprawa wróciła niedawno, gdy Wiadomości TVP wyemitowały wypowiedź Sławomira Siwego ze Związku Zawodowego Celnicy PL. — Myśmy alarmowali już za poprzedniej władzy, że te paliwa wjeżdżają i są sprzedawane bez VAT-u, nie wolno było tego ruszać – powiedział Siwy.

Po tym materiale wybuchła prawdziwa burza. Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości, mówił wprost, że słowa przewodniczącego Związku Zawodowego Celnicy PL mogą wskazywać, że „grupy polityków działały w interesie jakichś grupek złodziei, a nie w interesie państwa polskiego”. — To jest sprawa nawet na komisję śledczą — powiedział Jaki.

W ostrym tonie odpowiadał Janusz Piechociński, który w czasach rządów PO i PSL był wicepremierem i ministrem gospodarki. — Pan Siwy jest niepoważny — obruszał się. Natomiast Jan Grabiec, rzecznik PO, dowodził, że prokuratura powinna raczej zająć się celnikami i Sławomirem Siwym. — Jako funkcjonariusz, jako celnik, miał obowiązek powiadomić wówczas organa ścigania i jeśli tego nie zrobił, to popełnił przestępstwo i prokuratura powinna wszcząć postępowanie i zbadać odpowiedzialność tych, którzy mieli rzekomą wiedzę o nieprawidłowościach i nie zgłosili jej w prokuraturze — mówił Grabiec.

Tyle że, jak wynika z listu, który trafił w 2016 roku do Pawła Szałamachy, ówczesnego ministra finansów, celnicy niemal przez cały okres rządów PO i PSL alarmowali, że prawo dotyczące akcyzy jest pisane nie w interesie państwa, ale grup przestępczych.

źródło:
Zobacz więcej