RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Sachalin: ruszyła międzynarodowa fabryka gazu LNG

Sachalin: ruszyła międzynarodowa fabryka gazu LNG
Od lewej: holenderska minister gospodarki Maria van der Hoeven, prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, brytyjski książę Andrzej i premier Japonii Taro Aso (fot. PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV/RIA NOVOSTI/KREMLIN POOL)

Najnowsze

Popularne

Pierwszą w Rosji fabrykę skroplonego gazu (LNG) uruchomili na Sachalinie rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew i japoński premier Taro Aso. Prawie dwie trzecie produkcji trafi na rynek Japonii – największego na świecie odbiorcy LNG.

W ceremonii uczestniczyła też holenderska minister gospodarki Maria van der Hoeven oraz brytyjski książę Andrzej, drugi syn królowej Elżbiety II.

Na świecie działa już ok. 20 fabryk LNG. Ta na Sachalinie jest jedną z największych. Gazprom poinformował w środę, że prowadzi już konsultacje ze swoimi partnerami z projektu sachalińskiego w sprawie budowy podobnych zakładów do skraplania surowca wydobywanego na Półwyspie Jamalskim.

Prezydent Miedwiediew oświadczył, że jej otwarcie umacnia pozycję Rosji jako globalnego dostawcy gazu. Z kolei premier Aso zauważył, że projekt symbolizuje integrację gospodarki Rosji, zwłaszcza Dalekiego Wschodu i Syberii Wschodniej, z regionem Azji i Pacyfiku.

Zakłady zbudowano w miejscowości Prigorodnoje na brzegu zatoki Aniwa, na południu wyspy, w ramach projektu Sachalin-2. Są obliczone na wytwarzanie 9,6 mln metrów sześciennych skroplonego gazu. Pełną moc fabryka osiągnie w 2010 roku.

Zakłady będą wytwarzać 5 proc. światowej produkcji LNG. Gaz ten został już zakontraktowany na 20 lub 25 lat przez kompanie paliwowe z Japonii, Korei Południowej i USA.

LNG z tych zakładów stanowić będzie 7,2 proc. całego japońskiego importu tego surowca. Pierwsza partia skroplonego gazu z Sachalinu zostanie wyekspediowana do Japonii w marcu.

Projekt Sachalin-2 realizowany jest od 1994 roku. Jego operatorem jest spółka Sakhalin Energy, nad którą kontrolę w kwietniu 2007 roku przy pomocy władz Rosji przejął Gazprom (50 proc. plus jedna akcja). Pozostałe udziały należą do brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell (27,5 proc.) oraz japońskich Mitsui (12,5 proc.) i Mitsubishi (10 proc.).

Wartość całego projektu szacowana jest na 20 mld dolarów. Jego elementami było zagospodarowanie dwóch wielkich złóż ropy i gazu w północno-wschodnim szelfie Sachalinu, na Morzu Ochockim. Ich zasoby oceniane są na 150 mln ton ropy i 500 mld metrów sześciennych gazu.

Gaz do zakładów doprowadzany jest rurociągiem o długości 800 kilometrów. Do transportu skroplonego paliwa wykorzystywane będą tankowce o pojemności zbiorników od 18 tys. do 145 tys. metrów sześciennych.

Pierwszą jednostkę dla tego projektu – „Grand Aniwa” – zbudowano w 2008 roku w Japonii. Ma 290 metrów długości. Jest przystosowana do przewożenia 145 tys. metrów sześciennych LNG, obsługuje ją 29-osobowa załoga. Tankowiec należy do rosyjsko-japońskiego konsorcjum w składzie Sowkomfłot (40 proc.) i Nippon Yusen Kabushiki Kaisha (60 proc.). W środę wizytowali go Miedwiediew i Aso.

Aso jest pierwszym szefem japońskiego rządu odwiedzającym Sachalin, który pozostawał – częściowo bądź całkowicie – pod japońską kontrolą w latach 1905–1945. Wyspa nosiła wówczas nazwę Karafuto.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej