RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Były premier Izraela zwolniony przedterminowo z więzienia

Ehud Olmert wychodzi z więzienia (fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)

71-letni Ehud Olmert odbywający 27-miesięczną karę pozbawienia wolności za korupcję, został w niedzielę zwolniony przedterminowo z więzienia – podał rzecznik izraelskiej służby penitencjarnej. Wyrok byłego premiera Izraela skrócono o jedną trzecią.

Były premier Izraela Ehud Olmert: idę do więzienia z wielkim żalem

Były premier Izraela Ehud Olmert w poniedziałek stawił się w więzieniu w Ramla w centrum kraju, by odbyć karę 19 miesięcy pozbawienia wolności za...

zobacz więcej

Jest on pierwszym premierem państwa żydowskiego, który trafił do zakładu karnego. Zaczął odbywać swój wyrok w połowie lutego ubiegłego roku. W marcu 2014 roku Olmert został skazany na 6 lat więzienia za przyjmowanie łapówek przy realizacji projektów budowlanych w latach 1993-2003, gdy był burmistrzem Jerozolimy, a potem ministrem handlu. Pod koniec grudnia 2014 r. Sąd Najwyższy Izraela zmniejszył politykowi karę do 18 miesięcy pozbawienia wolności.

W Izraelu skracanie wyroków pozbawienia wolności o jedną trzecią jest powszechną praktyką w przypadku więźniów, którzy nie popełnili brutalnych przestępstw.

W innej sprawie korupcyjnej Olmert został skazany w maju 2015 roku na osiem miesięcy więzienia za przyjmowanie łapówek od biznesmena z USA Morrisa Talansky'ego. Według oskarżenia Olmert przyjął w sumie ponad 600 tys. dolarów od Talansky'ego, z czego co najmniej 150 tys. USD nielegalnie wykorzystał. Talansky – ortodoksyjny żyd z Long Island – zeznał, że pieniądze były wydawane na drogie cygara, podróże pierwszą klasą i luksusowe hotele.

Na początku 2016 roku byłemu premierowi Izraela wymierzono karę dodatkowego miesiąca pozbawienia wolności za wywieranie presji na długoletnią dyrektor swego biura, Szulę Zaken, by nie zeznawała przeciwko niemu w kilku sprawach.

Olmert, prawnik z zawodu, rozpoczął karierę polityczną w latach 70. jako deputowany, który walczył z przestępczością zorganizowaną. W latach 2006-2009, gdy był premierem, zyskał międzynarodowe uznanie za pracę na rzecz porozumienia pokojowego z Palestyńczykami. Później afery łapówkarskie zmusiły go do złożenia dymisji.

źródło:

Zobacz więcej