„Pokażcie, że USA, Rosja i Europa mogą współpracować”. Apel do Putina i Trumpa

Władimir Putin i Donald Trump (fot. PAP/EPA/OLIVIER DOULIERY/EKATERINA SHTUKINA/SPUTNIK)

Z apelem o stworzenie fundamentów dla przyszłej współpracy wystąpiła do prezydentów USA Donalda Trumpa i Rosji Władimira Putina grupa ekspertów i polityków. Przywódcy wezmą udział w szczycie G20 w Hamburgu (7-8 lipca).

Ławrow: stan relacji między Rosją a USA jest „nienormalny”

Szef MSZ w Moskwie Siergiej Ławrow określił w piątek jako „nienormalny” obecny stan stosunków Rosji i USA. Wyraził nadzieję, że uda się to zmienić...

zobacz więcej

„Pierwsze spotkanie w Hamburgu jest niepowtarzalną szansą” – wskazano w liście przekazanym agencji dpa. „Możecie Panowie podkreślić, że USA, Rosja i Europa – pomimo znacznych różnic – mogą i muszą współpracować w dziedzinach, które dotyczą życiowych wspólnych interesów” – podkreślono.

Autorzy listu wymienili w tym kontekście redukcję wojny nuklearnej i innych militarnych konfliktów oraz zapobieganie zamachom terrorystycznym o katastrofalnych skutkach.

„Wojny atomowej nie można wygrać”

Eksperci zaproponowali prezydentom podpisanie wspólnego oświadczenia, że wojny atomowej nie można wygrać i że nie będą jej prowadzili, usprawnienie wzajemnej komunikacji, by obniżyć niebezpieczeństwo konfliktu w wyniku błędu czy pomyłki, ogłoszenie wspólnej propozycji w celu zapobiegania zamachom terrorystycznym z użyciem broni masowego rażenia oraz przedyskutowanie groźby cyberataków na strategiczne systemy wczesnego ostrzegania i ośrodki decydujące o użyciu broni atomowej.

Zdaniem sygnatariuszy listu obecne problemy w relacjach między Rosją, USA i Europą nie powinny przeszkodzić we wdrożeniu praktycznych kroków mających powstrzymać stałe pogarszanie się stosunków Zachodu z Rosją.

List podpisali: organizator dorocznej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC) Wolfgang Ischinger, były brytyjski minister obrony Des Browne, były rosyjski minister spraw zagranicznych Igor Iwanow i były szef komisji obrony w Senacie USA Sam Nunn.

źródło:

Zobacz więcej