RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Angolska Luanda najdroższym miastem świata. Słono płacą obcokrajowcy

Stolica Angoli, Luanda (fot.  Franciscovenancio/ pixabay)
Stolica Angoli, Luanda (fot. Franciscovenancio/ pixabay)

Luanda, stolica Angoli jest najdroższym miastem świata. Jest droższa od Hongkongu, Tokio, Zurychu i Singapuru – wynika z raportu międzynarodowej firmy konsultingowej Mercer. Warszawa zajmuje 180. miejsce w rankingu. Autorzy raportu porównali w największych miastach świata, ceny 200 produktów i usług.

Tak mieszkają milionerzy. Rekordy cenowe padły w Warszawie

Za najdroższy apartament trzeba zapłacić 11 mln złotych.

zobacz więcej

Już po raz 23. firma Mercer przygotowała zestawienie najdroższych miast dla obcokrajowców. Badano m.in. ceny mieszkań, transportu, ubrań, jedzenia. Porównano jednostkowe ceny biletów do kina, litra wody, filiżanki kawy, pary dżinsów czy litra paliwa.

Luanda utrzymuje się na szczycie od kilku lat i jak tłumaczą autorzy badania, koszty utrzymania windują mieszkania – za bezpieczną lokalizację trzeba dużo zapłacić. Drogi jest także jedzenie.

Wynajem dwupokojowego mieszkania w Luandzie kosztuje miesięcznie 4 tysiące dolarów – wynika z raportu. Jedno danie w restauracji – 20 dolarów, a markowe spodnie – 150 dolarów.


Luandyjskie luksusy dla przyjezdnychDobra te są dostępne tylko dla obcokrajowców. Najniższa pensja w Angoli jest bowiem równowartością 88 euro. Mieszkaniec Luandy może za nią dwukrotnie zatankować samochód albo kupić 30 litrów wody, 10 kilogramów cukru i tyle samo litrów mleka. Angola jest jednym z trzech krajów świata o najniższym poziomie życia. 20 z 25 milionów mieszkańców Angoli żyje w biedzie.

Z rankingu wynika, że najtańszymi miastami świata są Tunis – stolica Tunezji, Biszkek – stolica Kirgistanu i Windhoek – stolica Namibii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej