RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dom urodzenia Hitlera zostanie przekazany na cele charytatywne

Dom, w którym urodził się Adolf Hitler (fot. PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA)
Dom, w którym urodził się Adolf Hitler (fot. PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA)

Austriacki Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przejęcie przez państwo domu, w którym urodził się Adolf Hitler, było legalne. Zdaniem sędziów wywłaszczenie budynku leży w interesie publicznym, ponieważ „tylko władze państwowe mogą pozbawić go symbolicznego znaczenia”.

Dom, w którym urodził się Hitler nie zostanie zniszczony. Koniec sporu

W Austrii na nowo rozgorzał spór o przyszłość domu, w którym urodził się Adolf Hitler. Po ogłoszeniu przez szefa tamtejszego MSW Wolfganga Sobotkę...

zobacz więcej

Obawiano się, że dom, położony w małej miejscowości Braunau am Inn w północnej Austrii, przy granicy z Niemcami, stanie się miejscem kultu dla neonazistów.

Austriacki parlament w ubiegłym roku przyjął ustawę, która zmuszała właścicielkę do sprzedaży budynku.

Gerlinde Pommer skierowała sprawę do sądu. Twierdziła, że jest z tym miejscem związana, mieszka tu kilkadziesiąt lat, tu wychowały się jej dzieci.

Austriacy zrównają z ziemią rodzinny dom Hitlera?

Władze Austrii zastanawiają się, co zrobić z domem, w którym urodził się Adolf Hitler. Minister spraw wewnętrznych Wolfgang Sobotka stwierdził na...

zobacz więcej

Orzeczenie Trybunału oznacza, że sprawa ta nie może być już kierowana do sądu, a dotychczasowa właścicielka otrzyma odszkodowanie, nie sprecyzował jednak, w jakiej wysokości.

Dom ma dostać organizacja charytatywna

Żydzi i grupy antyfaszystów postulowały zburzenie budynku, w którym urodził się Adolf Hitler.

A jeśli w domu, który kupujesz, bawił się mały Goebbels?

Gregor Schneider swoje projekty konstruuje z wnętrz budynków. Eksponuje albo kamufluje pomieszczenia przeróbkami: wbudowuje mniejsze, ze ślepymi...

zobacz więcej

Przeciwni temu pomysłowi byli niektórzy historycy, który wskazywali, że jest on jednym z niewielu zachowanych miejsc związanych z historią życia dyktatora.

Co roku w urodziny Hitlera 20 kwietnia grupy antyfaszystowskie i mieszkańcy zbierają się na demonstracji przy pamiątkowym kamieniu przed domem, pod hasłami pokojowymi i antyfaszystowskimi.

Austriackie władze planują przebudować fasadę budynku i przekazać go organizacji charytatywnej, która pomaga osobom niepełnosprawnym.

Adolf Hitler urodził się 20 kwietnia 1889 roku. W domu w Braunau am Inn mieszkał tylko kilka miesięcy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej