Ławrow: stan relacji między Rosją a USA jest „nienormalny”

W szczycie G20 w Hamburgu wezmą udział m. in. prezydenci Rosji i Stanów Zjednoczonych (fot. Johannes Simon/Getty Images)

Szef MSZ w Moskwie Siergiej Ławrow określił w piątek jako „nienormalny” obecny stan stosunków Rosji i USA. Wyraził nadzieję, że uda się to zmienić na spotkaniu prezydentów Władimira Putina i Donalda Trumpa. Jego zdaniem obaj przywódcy mają takie intencje.

Wracają kontrole na niemieckich granicach. Będą obowiązywać do 11 lipca

Zaostrzone środki bezpieczeństwa przed szczytem krajów G20, który odbędzie się w Hamburgu 7 i 8 lipca. Niemcy od poniedziałku przywracają kontrole...

zobacz więcej

Występując na międzynarodowej konferencji w Moskwie, poświęconej pamięci rosyjskiego polityka Jewgienija Primakowa, Ławrow zastrzegł, że nie chce formułować oczekiwań co do przyszłego spotkania Putina i Trumpa. Ocenił przy tym, że obecny etap, gdy „prezydenci dwóch wiodących państw” w ogóle nie spotkali się osobiście, nie jest „normalny”.

Ławrow wyraził przekonanie, że od relacji rosyjsko-amerykańskich zależy rozwiązanie wielu problemów. Relacje te – w ocenie rosyjskiego ministra – „stały się zakładnikami wewnętrznej walki politycznej w USA”.

Szef rosyjskiej dyplomacji wyraził nadzieję, że zwycięży pragmatyzm i realizm. Ocenił też, że model, w którym USA i Chiny byłyby sojusznikami przeciwko Rosji „nie byłby produktywny”, podobnie jak model wspólnego frontu Rosji i Chin przeciw USA.

Doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego H.R. McMaster potwierdził w czwartek, że prezydent USA spotka się z Putinem przy okazji szczytu G20 w Hamburgu w przyszłym tygodniu (7-8 lipca). Harmonogram pierwszego spotkania przywódców nie jest jeszcze ustalony – zastrzegł McMaster.

źródło:

Zobacz więcej