Sojusz Pamięci o Holokauście popiera działania rządu ws. „polskich obozów”

Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście wezwał do zaprzestania używania nieprawdziwych określeń. (fot. flickr.com/Ana Paula Hirama CC)

Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA) przyjął stanowisko wyrażające poparcie dla działań polskiego rządu. Chodzi o dążenie do do wykluczenia z publikacji i publicznego dyskursu takich sformułowań jak „polskie obozy” czy „polskie obozy śmierci”. O stanowisku poinformował MSZ.

Zwrot „polski obóz” we włoskim materiale telewizyjnym

– Musimy reagować na kolejną formułę kłamstwa oświęcimskiego, jakim jest nazywanie niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego „polskim...

zobacz więcej

Sojusz na plenarnym posiedzeniu w Genewie wezwał do zaprzestania używania tych nieprawdziwych określeń w odniesieniu do miejsc związanych z prześladowaniem i mordowaniem Żydów przez nazistowskie Niemcy na okupowanych ziemiach polskich.

Polskie MSZ z satysfakcją przyjmuje to stanowisko jako działanie „wymierzone przeciwko zniekształcaniu prawdy o Holokauście i rozmywaniu odpowiedzialności za straszliwą zbrodnię, która spoczywa na nazistowskich Niemczech”.

MSZ zwraca uwagę, że stanowisko Sojuszu jest wynikiem działań polskiej dyplomacji, w szczególności polskiej delegacji w IHRA oraz zaangażowania w dialog ze społecznością międzynarodową w celu promowania pełnej prawdy o Holokauście.

Pamięć o Holokauście

Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (International Holocaust Remembrance Alliance – IHRA) jest organizacją międzyrządową utworzoną w 1998 r.

Jej celem jest mobilizowanie i koordynowanie wsparcia ze strony liderów politycznych i społecznych dla edukacji, podtrzymywania pamięci oraz prowadzenia badań naukowych o Holokauście na szczeblach krajowym i międzynarodowym.

IHRA skupia 31 państw członkowskich oraz jedenaście państw-obserwatorów. Polska jest członkiem IHRA od 1999 r.

źródło:
Zobacz więcej