SpaceX przetestuje swój najszybszy środek transportu… w Jaworznie

Podróż hyperloopem odbywa się w specjalnej kapsule (fot. REUTERS/Monica Almeida)

– Chcemy wziąć udział w rewolucji transportowej – powiedział Paweł Silbert, prezydent Jaworzna w woj. małopolskim. Odniósł się do planowanych testów hyperloopa – najszybszego środka transportu, nad którym pracuje amerykańska firma SpaceX.

„Nie jest problemem polecieć na Księżyc”. Kosmiczne podróże nadchodzą

– Kosmiczne loty komercyjne to jest realne wyzwanie – powiedział portalowi tvp.info prof. Zbigniew Kłos z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Odniósł...

zobacz więcej

Miasto zgodziło się na udostępnienie terenu, na którym ma powstać pierwszy testowy odcinek. Jaworzno podpisało w sprawie list intencyjny z prezesem polskiej firmy Euroloop odpowiedzialnej za jego budowę.

– Cieszę się, że to właśnie Jaworzno jest miejscem, w którym rozpoczynamy przyszłościową zmianę w transporcie – powiedział Silbert.

Podróż hyperloopem odbywa się w specjalnej kapsule umieszczonej w stalowym tunelu o obniżonym ciśnieniu do wartości podobnej do tej na wysokości ok. 10 km. Kapsuła napędzana jest zmiennym polem magnetycznym. Pozwala to na zredukowanie niemalże do minimum tarcia i oporu powietrza, stanowiącego główne straty energetyczne w innych środkach transportu.

To nie science fiction! W przyszłym roku turyści zobaczą z bliska Księżyc

Już pod koniec 2018 roku prywatna firma kosmiczna SpaceX wyśle w podróż dookoła Księżyca parę kosmicznych turystów – poinformował w poniedziałek...

zobacz więcej

Polski sukces

Projekt hyperloop finansowany jest przez Elona Muska, szefa SpaceX. Jego celem jest stworzenie taniego systemu transportowego, który jest równie szybki, co lotniczy. – Dostrzegliśmy siłę, jaka tkwi w transporcie publicznym. Dostrzegamy ją w nowej mobilności opartej na pojazdach elektrycznych od rowerów, samochodów, autobusy po hyperloop – dodał Silbert.

SpaceX w 2015 r. ogłosiło konkurs na zbudowanie kapsuły. Do zmagań przystąpiło ponad tysiąc zespołów badawczych z całego świata. W jednej z drużyn brał udział Polak – Marek Gutt–Mostowski.

Projekt drużyny znalazł się w piątce najlepszych. Został nagrodzony za najbardziej innowacyjną kapsułę.

43 lata temu Amerykanie dotarli na Księżyc

43 lata temu – 20 lipca 1969 r. – amerykańscy astronauci wylądowali na Księżycu. Wydarzenie to oglądało przed telewizorami blisko miliard osób....

zobacz więcej

„Innowacyjny jak Jaworzno”

Po sukcesie Polak założył firmę Euroloop. Jej celem jest zbudowanie w Polsce pełnowymiarowego i w pełni funkcjonalnego testowego odcinka systemu hyperloop, a następnie wdrożenie go do przemysłu jako rozwiązania dla przewozu towarów.

– Jako Euroloop z przyjemnością obserwujemy, jak nasze przedsięwzięcie związane z wdrożeniem rewolucyjnej technologii hyperloop zyskuje tak duże zainteresowanie wśród inspirujących osobistości, przedsiębiorstw czy miast tak innowacyjnych, jak Jaworzno – powiedział Gutt-Mostowy.

źródło:
Zobacz więcej