RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Odtwarzanie siedlisk w Puszczy Białowieskiej zostało pokazane jako wycinka drzew”

KE wezwała Polskę do wstrzymania zaplanowanych cięć w Puszczy (fot. REUTERS/Kacper Pempel)
KE wezwała Polskę do wstrzymania zaplanowanych cięć w Puszczy (fot. REUTERS/Kacper Pempel)

– Pracujemy w tym kierunku, żeby pokazać, że nastąpiło wielkie nieporozumienie. W tej chwili Polska broni prawa UE, odtwarza siedliska, które zostały zniszczone. W skali światowej zostało to pokazane jako wycinka drzew. Oczywiście jest to szkalowanie Polski, jest to nieprawda i myślę, że to również zostanie wyjaśnione – powiedział minister środowiska Jan Szyszko.

Szyszko: szczyt klimatyczny w Polsce to wyraz wielkiego uznania

– To wielkie uznanie dla Polski. Po raz trzeci szczyt klimatyczny będzie w naszym kraju, a po raz czwarty Polak będzie prezydentem konwencji...

zobacz więcej

Pytany, czy temat Puszczy Białowieskiej będzie w agendzie lipcowej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, który odbędzie się w Krakowie, odpowiedział: to wszystko zależy od komitetu Unesco. – To jest niezależna organizacja – ocenił. Jego zdaniem Puszcza Białowieska to „świetnie udokumentowany obiekt przyrodniczy pod względem historii użytkowania”.

– To wielkie dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze, wielkie dziedzictwo miejscowej ludności, polskiego leśnictwa – podkreślił Szyszko.

Przypomniał, że dokonano pełnej inwentaryzacji Puszczy Białowieskiej. – Pracowali tam archeologowie, specjaliści od badań glebowych, specjaliści od różnych grup zwierząt. Inwentaryzacja w zeszłym roku kosztowała ponad 5 mln zł – mówił minister.

Spór wokół Puszczy Białowieskiej przybrał na sile, kiedy pod koniec marca 2016 r. minister środowiska zatwierdził aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) dla Nadleśnictwa Białowieża. Przewiduje on większe cięcia, tłumaczone przez leśników koniecznością walki z masowym występowaniem kornika atakującego świerki.

Nie wytniesz drzew, zapłacisz mniejszy podatek? Minister Szyszko ma pomysł

– Gminy powinny rekompensować prywatnym właścicielom to, że utrzymują na swoim terenie drzewa – uważa minister środowiska Jan Szyszko. Rekompensatą...

zobacz więcej

W piątek Nowoczesna zaapelowała do ministra środowiska o zakończenie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Szefowa klubu Katarzyna Lubnauer zarzuciła Janowi Szyszce niszczenie cennych przyrodniczo obszarów. Zaapelowała do partii rządzącej o zakończenie konfliktu wokół puszczy i zapowiedziała rozpoczęcie konsultacji na temat nowelizacji prawa o parkach narodowych i krajobrazowych.

KE przeciwko Polsce

W połowie kwietnia Komisja Europejska poinformowała, że w związku z decyzją o zwiększonej wycince w Puszczy Białowieskiej, przeszła do drugiego etapu - prowadzonej od czerwca zeszłego roku – procedury przeciwko Polsce. KE wezwała Polskę do wstrzymania zaplanowanych cięć w Puszczy Białowieskiej. Resort środowiska podkreśla, że działa zgodnie z prawem – polskim i europejskim – które zobowiązuje nasz kraj do ochrony gatunków i siedlisk cennych dla UE.

Puszcza Białowieska znajduje się na liście dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Minister środowiska Jan Szyszko zapowiedział niedawno, że Polska złoży wniosek do UNESCO, by puszczę wpisać na listę dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego. Jego zdaniem, kiedy puszczę wpisywano na listę światowego dziedzictwa, popełniono błąd, ograniczając się jedynie do kwestii przyrodniczej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej