Elektrownie słoneczne coraz bardziej potrzebne

Fotowoltaika pomogłaby zbilansować potrzeby energetyczne kraju (fot. schropferoval/ pixabay)

Padające co roku latem rekordy zapotrzebowania na moc niezmiennie niepokoją energetyków. „Rzeczpospolita” sugeruje, że spaliby oni spokojniej, gdybyśmy mieli w Polsce więcej paneli fotowoltaicznych.

Energetyka słoneczna do poprawki. Polska na szarym końcu w Unii

Udział Polski w unijnej produkcji energii elektrycznej ze Słońca wynosi zaledwie 0,1 procent – podaje „Puls Biznesu”. Nasz kraj wyprzedza tylko...

zobacz więcej

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) od kilku sezonów gimnastykują się, by w okresie wakacyjnych upałów nie dopuścić do administracyjnych ograniczeń poboru, z jakimi mieliśmy do czynienia w sierpniu 2015 r.

Od tego czasu powstają nowe pomysły na ograniczanie możliwości wystąpienia podobnych zjawisk. Problemom zapobiega się np. inaczej ustalając plany remontów elektrowni czy uruchomiając zmieniony program redukcji poboru prądu na żądanie operatora (z płatnością nie tylko za ograniczenie, ale także za gotowość do wyłączenia).

Ważny element

W ocenie gazety brakuje jednego ważnego elementu – zwiększenia mocy fotowoltaicznych w systemie, które zaspokoiłyby wzmożony popyt na prąd, gdy w czasie letnich upałów jest najbardziej potrzebny. Znaczną część energii pochłania wtedy klimatyzacja.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne postulowały to rozwiązanie w raporcie podsumowującym poprzedni kryzys. Raport został złożony w ówczesnym Ministerstwie Gospodarki, które dziś już nie istnieje, a energetyką zajmuje się resort energii – przypomina dziennik.

– Tak samo, jak wiatraki ratują system zimą, tak fotowoltaika rozwinięta u nas na szerszą skalę pomogłaby zbilansować potrzeby latem – uważa Michał Ćwil, ekspert rynku odnawialnych źródeł energii.

źródło:
Zobacz więcej