RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wystawne królewskie podróże. Najwięcej kosztowała wyprawa Karola i Kamili

Książe Karola i jego żona Kamila (fot. Rob Jefferies/Getty Images)
Książe Karola i jego żona Kamila (fot. Rob Jefferies/Getty Images)

W 2016 r. brytyjska rodzina królewska wydała na podróże 4,5 mln funtów. To o 500 tys. funtów więcej niż w ubiegłym roku rozliczeniowym. Najwięcej kosztowała wyprawa księcia Karola i jego małżonki Kamili do Włoch, Rumunii i Austrii.

Książę William w „żelaznym uścisku” premiera Indii

Tę wizytę książę William z pewnością zapamięta na długo. Nie tylko ze względu na to, że odbyła się po raz pierwszy. Powitanie z premierem Narendrą...

zobacz więcej

Jak wynika z raportu dotyczącego królewskich wydatków, na dziewięciodniową podróż księcia Karola i jego żony Kamili do Rumunii, Austrii i Włoch wydano 154 tys. funtów. Książęca para odwiedziła m.in. Watykan, dotknięte trzęsieniem ziemi Amatrice i pojechała na południe włoskiego buta.

Jak podkreśla dziennik „The Guardian”, książę i księżna podróżowali odnowionym samolotem Royal Air Force.

Na drugim miejscu wśród najdroższych podróży uplasowali się książę William i księżna Kate i ich wycieczka do Indii i Bhutanu, którą odbyli w kwietniu ub.r. Kosztowała 98 tys. funtów.

Na trzecim miejscu znowu Karol i Kamila. Ich podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu, którą odbyli w listopadzie 2016 r. kosztowała 93 tys. funtów.


W skład kosztów każdej podróży wchodzą m.in. wydatki na bezpieczeństwo i płace dla osób zaangażowanych w szczegółowe rozplanowanie wizyty.

Podróże członków rodziny królewskiej odbywają się często na prośbę rządu i są elementem brytyjskiej polityki zagranicznej. Dzięki nim stabilizowane są stosunki dyplomatyczne i „przyjacielskie” z ważnymi dla Wielkiej Brytanii państwami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej