RAPORT

Pogarda

Wojewoda mazowiecki stwierdził wygaśnięcie mandatu prezydenta Radomia

Prezydent Radomia nie podda się bez walki (PAP/Jacek Turczyk)
Prezydent Radomia nie podda się bez walki (PAP/Jacek Turczyk)

Najnowsze

Popularne

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał zarządzenie zastępcze za Radę Miejską w Radomiu, w którym stwierdził wygaśnięcie mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Witkowski zapowiedział, że zaskarży to zarządzenie do sądu, bo nie złamał prawa, a decyzja wojewody ma charakter polityczny.

Będzie wniosek o wygaśnięcie mandatu prezydenta Radomia

Prezydent Radomia Radosław Witkowski złamał przepisy tzw. ustawy antykorupcyjnej – ustaliło Centralne Biuro Antykorupcyjne i zapowiedziało złożenie...

zobacz więcej

Podstawą wygaszenia mandatu są ustalenia, które wynikają z zakończonego postępowania wyjaśniającego. Zostało ono wszczęte po otrzymaniu zawiadomienia CBA o naruszeniu przez prezydenta Radomia tzw. ustawy antykorupcyjnej.

CBA: Prezydent złamał prawo

Według CBA Witkowski naruszył przepisy, bo przez kilka miesięcy, będąc prezydentem miasta, jednocześnie zasiadał w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy. Prezydent Radomia oświadczał wielokrotnie, że nie naruszył ustawy antykorupcyjnej, bo udziałowcem spółki, która go powołała do rady nadzorczej, był Skarb Państwa.

Radomscy radni nie zgodzili się na wygaszenie mandatu prezydenta Radomia. W takiej sytuacji w zeszłym tygodniu poinformowano, że wojewoda mazowiecki wyda zarządzenie zastępcze za Radę Miejską Radomia.

Wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz podkreślił, że zarządzenie zastępcze wojewody o wygaszeniu mandatu zostało wydane, natomiast „nie oznacza to, że pan prezydent Witkowski w tym momencie przestaje być prezydentem”.

Decyzja należy do sądu

– O tym, czy Radosław Witkowski przestanie być prezydentem Radomia, zadecyduje najprawdopodobniej sąd administracyjny, a w której instancji, okaże się w toku procedowania całej sprawy – dodał.

Sprawa wiąże się z wnioskiem CBA - według Biura Radosław Witkowski wbrew zakazowi wynikającemu z przepisów tzw. ustawy antykorupcyjnej przez cztery miesiące 2015 r. zasiadał w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy, w której - zdaniem CBA - udział Skarbu Państwa nie przekraczał 50 proc. liczby akcji.

Radni nie chcą się tym więcej zajmować

W ocenie prezydenta Radomia i jego prawników większościowym udziałowcem spółki, która go powołała do rady nadzorczej, był jednak Skarb Państwa. Dlatego też – ich zdaniem – mógł on jako prezydent miasta jednocześnie pełnić tę funkcję i zasiadać w radzie nadzorczej świętokrzyskiej spółki.

Radomscy radni za obecnym prezydentem, którego CBA podejrzewa o korupcję

Radomscy radni odrzucili w piątek wniosek CBA o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Według CBA nie...

zobacz więcej

W lutym radomscy radni odrzucili wniosek CBA o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu prezydenta Radomia. W kwietniu ponownie wezwał ich do tego wojewoda mazowiecki. Według niego - w przypadku Witkowskiego doszło do "ewidentnego złamania prawa". Radni jednak nie chcieli po raz drugi zajmować się tą kwestią, bo uznali że już raz zajęli stanowisko w tej sprawie.

Wojewoda z PiS, prezydent z PO

– Dzisiejszą decyzję traktuje jako kolejną decyzję polityczną, a ja swoich racji będę dochodził w sądzie – zapowiedział Witkowski na briefingu. Dodał, że zgodnie z prawem w ciągu 30 dni zaskarży decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a jeśli okazałoby się to konieczne, to także do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Witkowski podkreślił, że od początku mówił, że zasiadając w radzie nadzorczej Świętokrzyskiego Rynku Hurtowego nie naruszył przepisów. Jak zaznaczył, dowiódł tego prof. Michał Królikowski w obszernej analizie, którą prezydent Radomia przekazał wojewodzie w kwietniu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej