1 nowa wiadomość

Żona byłego szefa Amber Gold przed komisją śledczą. Przesłuchanie Katarzyny P. [RELACJA]

Była wiceprezes spółki Katarzyna P. odmówiła zeznań przed sejmową komisją śledczą zajmującą się aferą Amber Gold. Posłowie mieli ją przesłuchać w czwartek w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Wczoraj przed komisją zeznawał mąż oskarżonej, twórca Amber Gold Marcin P. Na następnym posiedzeniu, we wtorek w Sejmie, posłowie przesłuchają prokurator Barbarę Kijanko.

Małżonkowie P. są oskarżeni o wyłudzenie ponad 851 mln złotych od 19 tys. osób. W sumie Marcinowi P. zarzucono cztery przestępstwa, a Katarzynie P. aż 10. Grożą im kary do 15 lat więzienia. Od marca 2016 r. przed gdańskim sądem okręgowym trwa proces małżeństwa P.

Marcin P. i Katarzyna P. dzielili się funkcjami we władzach należących do nich spółek. Jeśli jedno z nich było prezesem, to drugie wiceprezesem lub zasiadało w radzie nadzorczej.

Katarzyna P. była więc m.in. wiceprezesem Amber Gold sp. z o.o., prezesem spółki Amber Gold Invest (poprzednio Salony Finansowe Ex - posiadała udziały w Amber Gold sp. z o.o.), prezesem Funduszu Poręczeniowego AG mającego ręczyć za lokaty AG oraz spółki PST SA, którą wpisano do rejestru przedsiębiorców na dwa tygodnie przed upadkiem Amber Gold.

Według śledczych Katarzyna P. uczestniczyła w podejmowaniu decyzji dotyczących funkcjonowania Amber Gold. Za pośrednictwem pracowników zapewniała klientów, że za lokaty kupowane jest srebro, złoto bądź platyna. Tymczasem - według prokuratury - wydano na ten cel tylko 1,5 proc. sumy z lokat. P. zapewniała też, że kłopoty firmy są przejściowe, a ona ma kontrolę nad złotem.

Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
12:56 29.06.2017
Komisja wezwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza; jego przesłuchanie najprawdopodobniej odbędzie się jesienią – powiedziała przewodnicząca tej komisji Małgorzata Wassermann (PiS).

– Oczywistą rzeczą jest, że - jeśli zostanę zaproszony, pojawię się na komisji sejmowej (do spraw Amber Gold – red.). Nie mam nic do ukrycia – powiedział w prezydent Adamowicz.


– Wezwanie pana Adamowicza na świadka zostało przegłosowane przez komisję już dawno, gdy głosowaliśmy świadków związanych z OLT Express. Z tego co pamiętam jego osoba została przegłosowana jednomyślnie – powiedziała szefowa komisji śledczej.
Członkowie sejmowej Komisji śledczej ds. Amber Gold (fot. PAP/Tomasz Gzell)
12:04 29.06.2017
Bez wątpienia P. „obnażył sposób działania ABW w stosunku do niego”, co „znajduje potwierdzenie w materiale (dowodowym)” – powiedziała Wassermann. Do kwestii, które znajdują potwierdzenie w „materiale dużo wcześniejszym”, Wassermann zaliczyła również wątki dotyczące otrzymywanych przez P. ostrzeżeń i osób, które je przekazywały.

– Ja wiem, że wczoraj pojawiły się oświadczenia, ale pamiętajcie państwo, że przecież są rozmowy tych osób, które przeczą temu, że coś przekazywały. I one są na podsłuchach, więc to nie jest kwestia, że to powiedział Marcin P., tylko to te osoby w tych rozmowach przekazywały informacje, że „cisi panowie” za chwilę wejdą – zauważyła.

Jak dodała przewodnicząca komisji, istnieją w aktach postępowania również maile, które potwierdzają, że „prezydenci niektórych miast byli w oczekiwaniu na wizytę Marcina P., co przekazywali przez swoich asystentów”.
11:47 29.06.2017
Szefowa komisji śledczej ds. Amber Gold była pytana na czwartkowej konferencji prasowej, czy - jej zdaniem - w zeznaniach Marcina P. trudno będzie oddzielić kłamstwo od prawdy.

– W środowym przesłuchaniu Marcina P. były elementy, w których ewidentnie mówił on nieprawdę, jak i momenty kiedy ewidentnie mówił prawdę – powiedziała Wassermann.

Według niej potwierdzenie w materiale dowodowym znajdują m.in. zeznania dotyczące roli ABW i otrzymywanych przez P. przecieków o planowanych działaniach służb.
11:42 29.06.2017
Joanna Kopcińska (PiS) wyraziła zdziwienie „powolną działalnością” służb takich jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Komisja Nadzoru Finansowego, które nadzorował – jak podkreśliła – ówczesny premier Donald Tusk.

– Myślę, że temu wątkowi będzie trzeba poświęcić dużo uwagi, bo służby to bezpieczeństwo kraju – w tym przypadku, ale również w innym. I (jest) pytanie, jak te służby ze swoich obowiązków w tamtym czasie się wywiązywały, skoro to pan Marcin P. ogłosił upadłość najpierw OLT, a potem Amber Gold. Gdzie były służby ze swoim bezpośrednim zwierzchnikiem? – pytała Kopcińska.
11:38 29.06.2017
– Istnieje możliwość ponownego wezwania Katarzyny P., nawet w trybie niejawnym, gdybyśmy otrzymali taki sygnał, że będzie to skuteczne i świadek chciałaby wtedy zeznawać – powiedział na konferencji po czwartkowym posiedzeniu komisji ds. Amber Gold poseł PiS Marek Suski.

– Natomiast w przypadku, kiedy mamy odmowę składania zeznań w jakimkolwiek trybie, kolejne wydawanie pieniędzy, bo jednak konwój kosztuje, sąd musi oddać salę itd., to są niepotrzebne wtedy koszty – dodał.

Poseł PiS stwierdził, że jeśli będzie taki sygnał od Katarzyny P., że w trybie niejawnym zechciałaby udzielić informacji, wówczas komisja podejmie taką próbę.
11:36 29.06.2017
– Zwierzchnik wszystkich ministrów będzie przesłuchany na końcu. Był nim Donald Tusk i na końcu prac komisji zostanie przesłuchany Donald Tusk. I nie wiem, czy to będzie styczeń, grudzień czy kwiecień, bo nie jestem w stanie powiedzieć, ile razy będziemy przesłuchiwać Marcina P., ile będzie miał do powiedzenia – powiedziała Wassermann.

– Ja nie wiem, czy świadków będzie 50, 80 czy 120, bo to nie zależy ode mnie, tylko od prac komisji – dodała.
Członkowie sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold (fot. PAP/Tomasz Gzell)
11:35 29.06.2017
Donald Tusk jako zwierzchnik wszystkich ministrów zostanie przesłuchany na końcu prac komisji – zapowiedziała szefowa komisji śledczej ds. Amber Gold. Nie chciała precyzować terminu, podkreśliła, że zależy to od tempa prac komisji i liczby świadków.

– Od roku powtarzam, że komisja będzie pracowała około dwóch lat, a premier – kto by nim nie był, a był nim Donald Tusk – będzie przesłuchany na końcu – podkreśliła Wassermann pytana na konferencji prasowej o termin przesłuchania przez komisję b. szefa rządu.
11:12 29.06.2017
– Porozmawiam, może na posiedzeniu zamkniętym, z członkami komisji nad tym wnioskiem, czy będziemy wzywać pana Latkowskiego i pana Majewskiego, ponieważ absolutnie wygrywa u mnie procedura karna, ja jestem absolutnym przeciwnikiem przesłuchiwania zarówno adwokatów, duchownych, jak i dziennikarzy i traktowałabym to jako ostateczność – powiedziała Wassermann.

– Ci panowie zgłaszają taką wolę, więc nie będziemy łamali w tym zakresie tajemnicy dziennikarskiej. Pan Latkowski wczoraj to uzasadniał, że po prostu jest zmuszony do tego, broniąc swojego dobrego imienia i jeżeli komisja podejmie taką uchwałę, to będziemy to badać – dodała.

Podkreśliła, że jest absolutnym przeciwnikiem przesłuchiwania zarówno adwokatów, jak i duchownych czy dziennikarzy. – Traktowałabym to jako ostateczność – powiedziała.

Przewodnicząca komisji śledczej zaznaczyła, że w lipcu przesłuchani zostaną Emil Marat i Paweł Kunachowicz.
10:50 29.06.2017
– Z większym zadowoleniem przyjmuję fakt, że osoba odmawia składania zeznań, niż gdyby kłamała przed komisją – powiedziała Małgorzata Wassermann.
10:48 29.06.2017
– Marcin P. obnażył sposób działania Amber Gold. Są wątki, które odnajdują potwierdzenie we wcześniejszym materiale dowodowym – powiedziała przewodnicząca komisji śledczej Małgorzata Wassermann.
Obnarzsyl sposób działania Amber Gold . Są wątki które odnajduja potwierdzenie we wcześniejszym materiale.
10:45 29.06.2017
– W poprzedniej kadencji była próba powołania komisji śledczej. Wiemy z prac obecnej komisji o wielu różnych zaniedbaniach instytucji państwowych. Ale wystarczy, proszę państwa, odpowiedzieć sobie na proste pytanie: kto w 2012 r. był za powołaniem komisji śledczej; wtedy będziemy wiedzieli, komu zależało na wyjaśnieniu tej sprawy, wyjaśnieniu tej afery, a komu nie zależało – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej komisji śledczej ds. Amber Gold Stanisław Pięta (PiS).

31 sierpnia 2012 r. Sejm odrzucił projekt uchwały autorstwa klubu PiS ws. powołania komisji śledczej ds. Amber Gold. Za odrzuceniem wniosku było wówczas 235 posłów koalicji rządzącej PO-PSL, a przeciwnych temu 220 posłów - z PiS, Ruchu Palikota, SLD i Solidarnej Polski.

Na jego słowa odpowiedział Witold Zembaczyński (Nowoczesna). – Naprawdę zapomnijcie państwo na chwilę, z jakich jesteście partii, jakie reprezentujecie opcje i darujcie sobie te ataki wzajemne i udowadnianie, kto ma rację, a kto jest w błędzie; skupmy się na materiale dowodowym – apelował.
10:42 29.06.2017
Poseł PiS Jarosław Krajewski ocenił na czwartkowej konferencji prasowej, że Katarzyna P., rezygnując ze składania wyjaśnień, „straciła szansę na podzielenie się wiarygodnymi informacjami z komisją śledczą, jak i z Polakami na temat tego, jak funkcjonowała Amber Gold”.

– Mogła przedstawić kulisy jak działała piramida finansowa – w mojej ocenie – Amber Gold i na czym polegał mechanizm wyprowadzania środków z tych podmiotów (Amber Gold i OLT Express) – zaznaczył polityk PiS.

Nawiązując do środowego przesłuchania Marcina P., polityk PiS uznał, że bardzo ważny był w nim wątek jego karalności. W jego ocenie, tutaj „jednoznacznie negatywną ocenę” należy wystawić instytucjom państwa.
10:36 29.06.2017
– Liczyliśmy się z tym, bo pani Katarzyna podobną postawę prezentowała praktycznie przez całe postępowanie. Wymiar sprawiedliwości radzi sobie z takimi sytuacjami, my też sobie poradzimy – powiedziała szefowa komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann.

Na pytanie, czy to oznacza, że Katarzyna P. konsekwentnie odmawiała zeznań i w aktach sądu jej zeznań nie ma, szefowa komisji śledczej odpowiedziała: „w większości tak”.
10:18 29.06.2017
Przewodnicząca komisji śledczej Małgorzata Wassermann poinformowała, że następne posiedzenie komisji zaplanowane jest na wtorek w Sejmie. Obrady rozpoczną się o godz. 10.00. Przesłuchana zostanie prokurator Barbara Kijanko.

10:15 29.06.2017
Tuż po godz. 10.00 komisja śledcza zakończyła posiedzenie.
10:07 29.06.2017
B. wiceprezes Amber Gold Katarzyna P. odmówiła składania zeznań przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold.

– Korzystam z (prawa – red.) do odmowy składania zeznań – powiedziała w czwartek Katarzyna P.

10:08 29.06.2017
Witold Zembaczyński (Nowoczesna) apelował do b. wiceprezes Amber Gold Katarzyny P., aby nie korzystała z prawa do odmowy składania zeznań.

– Chciałem się zwrócić do świadka. Pani Katarzyno P., była pani „księżniczką Amber Gold”, to Marcin P. tak panią nazywał, posadził na tym tronie. Ma pani dzisiaj znamienitą okazję, żeby opinii publicznej powiedzieć prawdę o tej aferze. Niech pani odpowie na te pytania, które nie będą kolidować z pani procesem karnym i przekaże komisji śledczej i opinii publicznej to wszystko, czego chcemy się dowiedzieć. Proszę to wziąć pod rozwagę – powiedział Zembaczyński.

– Podtrzymuję swoje stanowisko (w sprawie odmowy składania zeznań – red.) – odpowiedziała na apel Katarzyna P.
10:05 29.06.2017
Katarzyna P. została przewieziona na posiedzenie z aresztu w Grudziądzu.
10:02 29.06.2017
Pełnomocniczka Katarzyna P. dotarła na salę rozpraw.
10:00 29.06.2017
B. wiceprezes Amber Gold Katarzyna P. stawiła się przed komisja śledczą.
09:59 29.06.2017
W warszawskim sądzie okręgowym w czwartek o godz. 10.00 rozpoczęło się posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold.
09:49 29.06.2017
– Jako ówczesny minister sprawiedliwości w sprawie Amber Gold nie mam sobie nic do zarzucenia; mam sobie do zarzucenia, jako polityk PO, że państwo nie zadziałało – oświadczył w czwartek w Radiu Zet wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Gowin w latach 2011-2013 w rządzie Donalda Tuska pełnił funkcję ministra sprawiedliwości.

– Wszystkie błędy, które popełniły instytucje związane z wymiarem sprawiedliwości, działy się na przestrzenie wielu lat, w okresie rządów całego szeregu ministrów sprawiedliwości. Akurat nie w okresie, kiedy jak działałem, bo wtedy Marcin P. był powszechnie szanowanym przedsiębiorcą – powiedział Gowin, pytany, czy wyrzuca sobie jakieś grzechy zaniechania w sprawie Amber Gold.
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin mówi, że ws. Amber Gold nie ma sobie nic do zarzucenia (fot. PAP/Marcin Bednarski)
09:46 29.06.2017
Kempa przypomniała, że sama była członkiem dwóch komisji śledczych i prace komisji ds. afery Amber Gold ocenia jako bardzo rzeczowe. – Ta komisja ukazuje cały mechanizm państwa, kontaktów na styku szefostwa tej spółki i polityków – stwierdziła.
09:32 29.06.2017
– Komisja śledcza ds. Amber Gold pokazuje bezmiar patologii; ukazuje cały mechanizm państwa, także kontaktów na styku szefostwo Amber Gold – politycy – oceniła w czwartek szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa, nawiązując do przesłuchania przed komisją b. szefa Amber Gold Marcina P.
09:20 29.06.2017
Czwartek to kolejny dzień przesłuchań twórców piramidy finansowej. Po wczorajszych zeznaniach b. prezesa Amber Gold – Marcina P. – przed komisję śledczą wezwana została jego małżonka Katarzyna P.

09:00 29.06.2017
Wyjazdowe posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold w Sądzie Okręgowym w Warszawie już za godzinę.
Wyjazdowe posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold w Sądzie Okręgowym w Warszawie już za godzinę (fot. PAP/Tomasz Gzell)
08:52 29.06.2017
– Spodziewam się, że Katarzyna P. skorzysta z prawa odmowy składania zeznań - powiedział członek komisji ds. Amber Gold Witold Zembaczyński (Nowoczesna). – Oczywiście wpłynęłoby to źle na nasze postępowanie, bo wszystkie informacje dotyczące Amber Gold Katarzyna P. miała z pierwszej ręki - dodał.
08:42 29.06.2017
Zdaniem członka komisji Krzysztofa Brejzy działalność Katarzyny P. w aferze Amber Gold jest raczej wątkiem pobocznym. Według posła PO główna osoba odpowiedzialna za kontakty z osobami trzecimi została już przesłuchana. – Organizatorem wszystkiego i osobą, która kontaktowała się z prawdziwymi pilotami tego procederu był Marcin P. – powiedział.
08:35 29.06.2017
Do Sądu Okręgowego w Warszawie Katarzyna P. zostanie doprowadzona przez policję.
07:53 29.06.2017
Afera Amber Gold jest związana z próbą doprowadzenia do upadku przewoźnika narodowego LOT-u; dla mnie jest to zupełnie oczywiste - powiedział w czwartek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem świadczą o tym „wypowiedzi byłego premiera Donalda Tuska mówiące o tym, że narodowy przewoźnik nie musi istnieć, może zbankrutować i sam fakt tego, że Amber Gold stworzył firmę lotniczą, jak się okazało – firmę, która doprowadziła do tych nadużyć poprzez parasol polityczny”.

Szef MSWiA, pytany w czwartek na antenie TVP Info o to, czy dzisiaj afery takie jak reprywatyzacyjna lub Amber Gold byłyby możliwe, odpowiedział: „oczywiście nie byłyby możliwe”.
07:42 29.06.2017
Początkowo – w harmonogramie prac z lutego – przesłuchanie małżeństwa P. przez sejmową komisję śledczą planowane było na 28 i 29 marca. Nie doszło jednak do niego, ponieważ obrońcy Marcina i Katarzyny P. oświadczyli wtedy, że ich klienci nie będą zeznawać. Obrońca Marcina P. zaproponował inny termin przesłuchania. Z kolei pełnomocniczka Katarzyny P. informowała wówczas, że jej klientka skorzysta z prawa do odmowy składania zeznań.
07:30 29.06.2017
Katarzyna P. od połowy kwietnia 2013 r. przebywa w areszcie. Media donosiły, że podczas pobytu w areszcie zaszła w ciążę i urodziła dziecko, którego ojcem jest więzienny strażnik. W marcu 2016 r. na pierwszej rozprawie przed gdańskim sądem Katarzyna P. przyznała, że ma 7-miesięczne dziecko.
07:10 29.06.2017
Spółka Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. Według ustaleń w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała w sumie niemal 19 tys. klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.
07:06 29.06.2017
Katarzyna P. ma zeznawać przed komisją śledczą o godz. 10.00.
07:03 29.06.2017
Przesłuchanie odbędzie się w Sądzie Okręgowym w Warszawie.
07:02 29.06.2017
– Zastanawiam się, czy pani Katarzyna P. nie została wykorzystana w sposób cyniczny, tak jak tysiące innych Polaków – stwierdziła w trakcie programu „Gość poranka” Andżelika Możdżanowska.
06:55 29.06.2017
Komisja śledcza przesłuchała w środę twórcę Amber Gold i OLT Express. – Komisja musi zweryfikować to, co powiedział Marcin P. Pojawiło się wiele wykluczających się zeznań – powiedziała w czwartek w programie TVP Info „Gość poranka” Andżelika Możdżanowska (PSL), członek komisji śledczej ds. afery Amber Gold. Jak dodała, najważniejsza jest wiarygodność świadka, którego wielokrotnie oskarżano o oszustwo. Marcin P. Nie chciał powiedzieć skąd wziął pierwszy milion.
Zobacz więcej