RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Laptopy nie takie straszne. USA rezygnują z zakazu w samolotach

USA wyzofują się z jednego zakazu, ale będą inne obostrzenia (fot. flickr.com/LimeBye)

Amerykańskie władze wycofały się z planów zakazania wnoszenia laptopów na pokłady samolotów lecących do Stanów Zjednoczonych. Rząd USA zapowiedział jednak wprowadzenie szeregu dodatkowych procedur mających zmniejszyć zagrożenie terrorystyczne na pokładach samolotów.

Laptopy i tablety na cenzurowanym. Londyn wprowadzi ograniczenia

Najpierw USA, teraz Wielka Brytania. Londyn wprowadzi zakaz wnoszenia większych urządzeń elektronicznych na pokład samolotów lecących do Wielkiej...

zobacz więcej

W marcu tego roku rząd USA zaostrzył środki bezpieczeństwa na lotach z 10 krajów Bilskiego Wschodu i Afryki Północnej. Amerykanie zakazali wnoszenia na pokłady samolotów większych urządzeń elektronicznych, w tym laptopów i tabletów. Sekretarz Bezpieczeństwa Krajowego John Kelly sugerował rozszerzenie tego zakazu na inne rejony świata, w tym Europę.

Wywołało to sprzeciw linii lotniczych oraz Brukseli. Ostatecznie Kelly wycofał się z tego planu. Zamiast tego wprowadził szereg innych, drobniejszych obostrzeń.

Dodatkowa weryfikacja pasażerów

– Terroryści chcą dokonać ataków na samoloty by wywołać strach, uderzyć w gospodarkę i zakłócić nasze życie. Samolot jako cel ataku jest klejnotem koronnym w ich świecie - powiedział Kelly podczas konferencji na temat bezpieczeństwa, która odbyła się w Waszyngtonie.

Wśród dodatkowych środków bezpieczeństwa jakie wprowadzają Amerykanie są między innymi: dodatkowe weryfikacja pasażerów, dokładniejsza prześwietlanie bagażu oraz wykorzystywanie na większa skalę psów szkolonych w wykrywaniu ładunków wybuchowych. Dodatkowe środki bezpieczeństwa mają dotyczyć 180 lotnisk w ponad 100 krajach.

źródło:
Zobacz więcej