USA zamknięte dla uchodźców. Dekret imigracyjny Trumpa wchodzi w życie

Pierwszy dekret imigracyjny Donald Trump ogłosił zaraz po objęciu urzędu (fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)

Od dziś Stany Zjednoczone ograniczają przyjmowanie uchodźców oraz wpuszczanie na swoje terytorium obywateli sześciu krajów muzułmańskich. To efekt niedawnej decyzji Sądu Najwyższego, który pozwolił na wejście w życie głównych zapisów dekretu imigracyjnego prezydenta Donalda Trumpa.

Trump: nielegalni imigranci z kryminalną przeszłością „wynoszą się” z USA

Prezydent USA Donald Trump powiedział we wtorek w wywiadzie dla stacji Fox News, że nielegalni imigranci z kryminalną przeszłością „wynoszą się” z...

zobacz więcej

Ograniczenie imigracji dotyczy sześciu krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu - Iranu, Syrii, Sudanu, Libii, Somalii oraz Jemenu. Obywatele tych państw przez 3 miesiące nie będą mogli uzyskać wizy do Stanów Zjednoczonych. Wyjątek zrobiono dla osób mających bliskie związki rodzinne lub biznesowe z USA.

Dziś zostaje również zawieszony na cztery miesiące program przyjmowania przez Stany Zjednoczone uchodźców z całego świata. Również w tym przypadku wyjątkiem objęte są osoby posiadające bliskie związki z osobami lub podmiotami znajdującymi się na terytorium USA.

Protesty i odwołania

Pierwszy dekret imigracyjny Donald Trump ogłosił zaraz po objęciu urzędu, uzasadniając go koniecznością uszczelnienia systemu weryfikacji obcokrajowców wobec zagrożenia terrorystycznego. Po protestach na lotniskach i wielu pozwach sądowych amerykański prezydent wycofał go i w marcu wydał łagodniejszą wersję przepisów. Kilka sądów niższej instancji uznało jednak dekret za nielegalny. Biały Dom odwołał się od tych decyzji do Sądy Najwyższego.

W poniedziałek sędziowie wyznaczyli termin rozprawy na październik, ale pozwolili wejść w życie głównym zapisom dekretu uznając, że prezydent USA ma duże szanse na wygraną.

źródło:
Zobacz więcej