Włochy grożą zamknięciem portów dla statków ratujących migrantów

Włochy zagroziły, że przestaną przyjmować w swoich portach statki z innych krajów, które będą miały na pokładzie imigrantów. Chodzi o jednostki należące do organizacji humanitarnych, które zazwyczaj pływają pod banderami krajów należących do Unii Europejskiej takich jak Niemcy albo Malta. Poinformował o tym stały przedstawiciel Włoch przy Unii Europejskiej Maurizio Massari.

Imigranci zalewają Włochy. Ten rok może być rekordowy

Liczba migrantów, którzy od początku tego roku przypłynęli do Włoch, przekroczyła 70 tysięcy – podało we wtorek tamtejsze ministerstwo spraw...

zobacz więcej

W liście skierowanym do przedstawicieli Wspólnoty napisał, że „sytuacja nie jest zrównoważona”, oskarżył też inne kraje Wspólnoty o to, że w czasie, gdy Włochy borykają się z napływającymi imigrantami, one „patrzą w inną stronę”.

Włoski rząd coraz częściej mówi o tym, że został osiągnięty punkt krytyczny jeśli chodzi o przyjmowanie przez Włochy imigrantów.

Według szacunków w ciągu ostatnich czterech dni do południowej Europy próbowało się dostać drogą morską około 10 tysięcy imigrantów. W tym roku do Włoch przypłynęły już 73 tysiące imigrantów. W porównaniu z zeszłym rokiem liczba wzrosła o 14 procent.

Jak podaje Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców, około 2 tysięcy osób zaginęło podczas próby pokonania Morza Śródziemnego z Libii do Włoch. To właśnie z Libii wypływa większość statków i łodzi wypełnionych imigrantami. Pochodzą oni między innymi z krajów Afryki subsaharyjskiej, Syrii albo Bangladeszu.

źródło:
Zobacz więcej