Premier o aferze Amber Gold: można odnieść wrażenie, że było przyzwolenie instytucji i polityków na ten proceder

– Polacy stracili oszczędności życia przez to, że nie było odpowiedniego nadzoru ze strony państwa; pozostawmy sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold wyjaśnienie tej bulwersującej sprawy – powiedziała premier Beata Szydło.

Były szef Amber Gold przed komisją śledczą. Przesłuchanie Marcina P. [RELACJA]

– Nikt nie wiedział, że pan Michał Tusk u mnie pracuje – zeznał Marcin P. – Pewnie się pan tym nie chwalił, zwłaszcza że nawet maile przekazywał...

zobacz więcej

Premier, pytana na konferencji prasowej o to, co zrobiono przez ostatnie dwa lata, by nie dopuścić do powtórzenia piramidy finansowej, podobnej do Amber Gold powiedziała, że wyjaśnienie tej bulwersującej sprawy, gdzie Polacy stracili oszczędności życia przez to, że nie było odpowiedniego nadzoru ze strony państwa, należy pozostawić właśnie komisji śledczej.

– A można też odnieść wrażenie, że było przyzwolenie ze strony niektórych instytucji i ważnych polityków na to, aby ten proceder miał miejsce – dodała Szydło.

Polacy muszą czuć się bezpiecznie

– Wszystkie zmiany, które w tej chwili wprowadzamy, również w uszczelnieniu systemu podatkowego, również zmiany dotyczące przepisów finansowych (...) zmierzają właśnie ku temu, by Polacy czuli się bezpieczni, (...) by mieli poczucie, że państwo stoi po ich stronie – jako podatników, jako ludzi, którzy chcą mieć pewność, że jeżeli zaufają jakiejś instytucji, to ta instytucja tego zaufania nie zawiedzie – powiedziała premier. – I to jest obowiązek państwa, i my to realizujemy. Nasz rząd PiS to realizuje – dodała.

W środę komisja śledcza ds. Amber Gold przesłuchała byłego szefa Amber Gold Marcina P.

19 tysięcy oszukanych klientów

Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. Głośno o sytuacji spółki zrobiło się w lipcu 2012 r., kiedy należące do tej niej linie lotnicze OLT Express zaczęły mieć kłopoty finansowe - zawieszono wówczas wszystkie rejsy regularne przewoźnika, a następnie spółka poinformowała, że wycofuje się z inwestycji w linie lotnicze. Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r. W połowie sierpnia 2012 r. upadłość ogłosiła spółka Amber Gold.

Pierwszy zarzut oszustwa znacznej wartości wraz z wnioskiem o areszt wobec szefa Amber Gold Marcina P. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku postawiła pod koniec sierpnia 2012 r. Jesienią 2012 r. śledztwo przeniesiono do Prokuratury Okręgowej w Łodzi, która w czerwcu 2015 r. sporządziła akt oskarżenia ws. Amber Gold.

Według ustaleń w latach 2009-2012 firma Amber Gold oszukała w sumie niemal 19 tys. klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

źródło:

Zobacz więcej