RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Szkoci zawieszają plany dotyczące referendum niepodległościowego

Premier Szkocji Nicola Sturgeon stwierdziła w parlamencie, że „wstrzymuje dotychczasowe plany” (fot. Jeff J Mitchell/Getty Images)
Premier Szkocji Nicola Sturgeon stwierdziła w parlamencie, że „wstrzymuje dotychczasowe plany” (fot. Jeff J Mitchell/Getty Images)

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon powiedziała we wtorek w szkockim parlamencie, że jej rząd „wstrzymuje dotychczasowe plany” przeprowadzenia drugiego referendum niepodległościowego. Miało się ono odbyć na jesieni 2018 lub wiosną 2019 roku.

Szkocja jednak niepodległa? Parlament zaczyna dyskusję nad drugim referendum

Szkocki parlament regionalny rozpoczyna we wtorek dyskusję nad uchwałą, domagającą się od Londynu zielonego światła dla drugiego referendum ws....

zobacz więcej

Jak podkreśliła, jej ugrupowanie – Szkocka Partia Narodowa (SNP) – „bez wątpienia” ma mandat do przeprowadzenia kolejnego plebiscytu, ale otwarta pozostaje kwestia odpowiedniego terminu. Dodała, że przyjmuje głosy wyborców, iż należy poczekać z przygotowaniami drugiego referendum do chwili uzyskania większej jasności w sprawie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

„Słuchając głosów wyborców, szkocki rząd »resetuje« dotychczasowy plan, który przedstawiłam w marcu; nie planujemy w najbliższej przyszłości przegłosowania ustawy w tej sprawie” – powiedziała, przyznając, że „niektórzy wyborcy chcą przerwy w podejmowaniu dużych politycznych decyzji”.

Temat powróci w przyszłym roku

Sturgeon zaznaczyła, że w tym czasie jej rząd będzie czynił starania, aby wpłynąć na pozycję negocjacyjną rządu Wielkiej Brytanii, próbując m.in. zapewnić Szkocji zachowanie członkostwa we wspólnym rynku UE. Jednocześnie dodała, że powróci do tematu niepodległości jesienią przyszłego roku, kiedy będzie jaśniejsze, jaki wpływ na Szkocję miałby Brexit i jakie są alternatywne scenariusze przyszłości kraju.

Unionistyczne partie opozycyjne, w tym szkocka Partia Konserwatywna, skrytykowały jednak Sturgeon, że jej zmiana planów nie poszła wystarczająco daleko i oskarżyły ją o „polityczne igranie z przyszłością Szkocji”.

Będzie powtórka referendum w Szkocji? „Jeśli Szkocka Partia Narodowa wygra wybory”

– Jeśli moja partia SNP wygra w Szkocji w brytyjskich wyborach parlamentarnych, to rząd w Londynie będzie musiał zgodzić się na powtórkę referendum...

zobacz więcej

W czerwcowych wyborach do brytyjskiego parlamentu w Londynie poparcie dla SNP spadło z 50 do 38 proc., co kosztowało ugrupowanie stratę aż 21 posłów (35 wobec 56 uzyskanych w wyborach w 2015 roku). Analizując przyczyny słabszego, niż oczekiwano, wyniku wyborczego, Sturgeon przyznała, że przywiązanie do drugiego referendum niepodległościowego „było jednym z czynników”.

„Przed, w trakcie i od czasu kampanii wyborczej odbyłam setki rozmów z ludźmi ze wszystkich części Szkocji na temat Brexitu i drugiego referendum. (...) Zgadzają się oni, że nasza przyszłość nie powinna być nam narzucona, ale jednocześnie czują, że jest zbyt wcześnie, aby podjąć stanowczą decyzję dotyczącą precyzyjnego planu organizacji kolejnego plebiscytu” – tłumaczyła we wtorek w parlamencie Sturgeon.

Jak dodała, o ile obecna dyskusja o niepodległości dotyczy głównie konsekwencji Brexitu, lista argumentów za odłączeniem się od reszty Wielkiej Brytanii „jest dalece dłuższa” i jej partia będzie chciała przypomnieć je szkockiej opinii publicznej.

Szkoci nie chcą wyjścia z UE

W marcu br. szkocki parlament w Holyrood poparł rządowy wniosek o drugie referendum, które miałoby pozwolić Szkotom zdecydować o ich przyszłości przed planowanym na marzec 2019 roku opuszczeniem Wspólnoty. Realizując decyzję posłów, Sturgeon wysłała do brytyjskiej premier Theresy May formalny wniosek w tej sprawie.

Podczas pierwszego referendum niepodległościowego w 2014 roku 55 proc. Szkotów zagłosowało za pozostaniem w Wielkiej Brytanii, a niepodległość wybrało 45 proc. głosujących.

Według przeprowadzonego w drugim tygodniu czerwca sondażu firmy badawczej Survation aż 57 proc. Szkotów jest przeciwko odłączeniu się od Wielkiej Brytanii; inaczej myśli 43 proc. wyborców.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej