Google zapłaci ponad 2,4 mld euro kary. KE wyszukała... nieprawidłowości

Komisja Europejska ukarała Google (fot. REUTERS/Aly Song/File Photo)

Komisja Europejska poinformowała we wtorek o nałożeniu na koncern Google ponad 2,4 mld euro kary za nadużywanie dominującej pozycji na rynku wyszukiwarek internetowych. Zdaniem Brukseli koncern faworyzował własny serwis zakupowy w wynikach wyszukiwania.

KE ukarze Polskę za odmowę przyjęcia uchodźców? Rusza specjalne, unijne postępowanie

Komisja Europejska rozpoczęła we wtorek postępowania przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom za odmowę przyjmowania uchodźców. Okazją do podjęcia tej...

zobacz więcej

KE prowadziła dochodzenie w sprawie internetowego giganta od 2008 roku. W 2015 roku przedstawiła formalne zarzuty. Odnosiły się do systematycznego faworyzowania przez Google'a jego własnej porównywarki cenowej produktów – Google Shopping – na stronach z ogólnymi wynikami wyszukiwania.

Wyniki dotyczące Google Shopping były zamieszczane w sposób bardziej widoczny na ekranie niż linki do jego konkurentów. Zazwyczaj pojawiały się na samej górze strony. Działo się tak niezależnie od tego, czy taki wynik był najbardziej zbliżony do tego, czego szukał internauta.

Zmowa cenowa ukarana. Gigantyczne grzywny dla producentów elektroniki

Aż 166 mln euro grzywny muszą łącznie zapłacić japońscy producenci elektroniki – Sony, Sanyo i Panasonic. Komisja Europejska ukarała ich za...

zobacz więcej

Nadużywanie pozycji

Komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager powiedziała, że Google wprowadził wiele innowacyjnych produktów i usług, ale z biegiem lat zaczął też nadużywać pozycji na rynku.

– Postępowanie spółki Google jest nielegalne w świetle unijnych zasad ochrony konkurencji. Taki sposób postępowania odbiera innym firmom możliwość konkurowania w oparciu o zalety czy wprowadzanie innowacji. A co najważniejsze, odbiera europejskim konsumentom możliwość faktycznego porównywania usług i pełnego korzystania z innowacji – powiedziała unijna komisarz.

Vestager dodała, że antymonopolowe reguły dotyczą wszystkich firm, które działają na europejskim rynku, bez względu na to, gdzie mają siedzibę.

2 miliardy 400 milionów euro to najwyższa kara nałożona w historii postępowań antymonopolowych.

źródło:

Zobacz więcej