
Turystyczna ofensywa Pjongjangu - Kim Dzong Un chce stworzyć riwierę w Korei Północnej. Dyktator w poszukiwaniu inspiracji wysłał swoich urzędników do Hiszpanii. Koreę Północną zwiedza co roku raptem 100 tys. osób. Po śmierci amerykańskiego turysty, którego przez 1,5 roku przetrzymywano w więzieniu, może ich być jeszcze mniej.
Zmarł zwolniony z więzienia w Korei Północnej amerykański student Otto Warmbier. O śmierci 22-latka poinformowała rodzina.
zobacz więcej
To ma być wielka inwestycja. Korea Północna planuje zbudować duży kurort w Wonsan, mieście we wschodniej części kraju, nad brzegiem Morza Japońskiego. Problemem jest brak doświadczenia kadr. Reżim do tej pory budował głównie „obozy reedukacji” i w dziedzinie rozrywki ma na razie skromną praktykę. Pjongjang podgląda więc, jak to robią inni. Za cel wybrał Hiszpanię.
W poszukiwaniu inspiracji urzędnicy Kima pojechali m.in. do Barcelony i Benidorm, słynnego kurortu niedaleko Walencji. 20 urzędników zwiedzało miejscowe plaże i hotel. Pili, jedli i podziwiali. Koreańczycy odwiedzili m. in. kurort Oropesa del Mar, liczne spa oraz park rozrywki Terra Mitica, którym byli wprost oczarowani.
Ważne przejście graniczne w mieście Dandong między Chinami i Koreą Północną zostało zamknięte dla ruchu turystycznego. Pozostaje jednak otwarte dla...
zobacz więcej
I trudno się dziwić. Korea Północna to jeden z najbardziej zamkniętych i autorytarnych reżimów na świecie. Zwiedzić kraj (i tak w bardzo organicznym zakresie) można tylko z wycieczką pod czujnym okiem miejscowych ubeków.
Śmierć Otto Warbiera
Turyści muszą bardzo uważać, co mówią i robią, a mały błąd może kosztować życie lub zdrowie. Dla wielu taka podróż skończyła się tragicznie. 22-letni Otto Warmbier z Korei Północnej wrócił w śpiączce i zmarł zaraz po powrocie do USA. W Korei był więziony przez blisko półtora roku.
Warmbier przybył do Korei Północnej jako turysta. Został aresztowany 2 stycznia 2016 r. i skazany na 15 lat ciężkich robót za próbę kradzieży propagandowego plakatu z hotelu, w którym się zatrzymał.