Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

1 nowa wiadomość

Komisja ds. reprywatyzacji przesłuchała pierwszych świadków. „Czas rozliczyć państwo z afery”

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji przesłuchała pierwszych świadków. W poniedziałek zeznawali b. urzędnik ratusza Krzysztof Śledziewski i Jerzy Mrygoń, były zastępca dyrektora stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami. Gertruda Jakubczyk–Furman, była naczelniczka Wydziału Spraw Dekretowych w ratuszu, została ukarana grzywną 3 tys. zł za odmowę składania zeznań.

To był pierwszy dzień pracy komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Rozpatrywane były sprawy nieruchomości położonych przy ulicy Twardej 8 i 10. – To czas, aby rozliczyć państwo z tej gigantycznej afery – powiedział po zakończeniu przesłuchań Patryk Jaki.

Kolejne postępowanie komisji weryfikacyjnej ws. nieruchomości przy Twardej zapowiedziano na czwartek. Na ten dzień wezwano również prezydent Warszawy. Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała już wcześniej, że się nie stawi.

We wtorek ma się odbyć niejawne posiedzenie komisji, podczas którego zeznania złożyć ma Maciej M., biznesmen skupujący roszczenia, przebywający obecnie w areszcie.
Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
17:09 26.06.2017
Po 8 godzinach obrad komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w stolicy zakończyła swą pierwszą rozprawę. Szef komisji Patryk Jaki zarządził przerwę do 29 czerwca.
17:06 26.06.2017
– Czy gdyby z panem Maciejem Marcinkowskim akt notarialny podpisała Pszczółka Maja, to urząd też by taki akt przyjął – pytał szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Patryk Jaki Jerzego Mrygonia. – Gdyby pszczółka przedłożyła dokument tożsamości i złożyła zgodne ze stanem faktycznym oświadczenie, a notariusz by to potwierdził, to tak" – odparł Mrygoń.
16:51 26.06.2017
Jerzy Mrygoń: bez akceptacji pani prezydent nigdy nie podpisałem żadnej decyzji.
16:47 26.06.2017
– Będzie odwołanie od kary za odmowę zeznań – powiedział w poniedziałek mec. Łukasz Chojniak, pełnomocnik Gertrudy Jakubczyk-Furman. Była naczelniczka Wydziału Spraw Dekretowych w ratuszu została ukarana grzywną 3 tys. zł. – Wydaje się, że decyzja, która zapadła, jest decyzją błędną, krzywdzącą dla mojej klientki, stawiającą ją w sytuacji bardzo trudnej, narażającej na daleko idące wątpliwości respektowania prawa do obrony przez komisję, a przez to musi być decyzją zaskarżoną – powiedział Chojniak.
15:54 26.06.2017
15:28 26.06.2017
Jerzy Mrygoń zaprzecza, jakoby konsultował decyzje reprywatyzacyjne z wiceprezydentem Warszawy Jarosławem Joźwiakiem. Były wicedyrektor stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami przyznał jednak, że wielokrotnie uczestniczył w spotkaniach w gabinecie Jóźwiaka, w których brały udział strony postępowań dotyczących nieruchomości.
15:18 26.06.2017
14:52 26.06.2017
– Komisja weryfikacyjna to sąd ludowy – powiedział Marcin Kierwiński w poniedziałek dziennikarzom w Sejmie. Szef stołecznej PO stwierdził, że komisja weryfikacyjna jest „ciałem niekonstytucyjnym”. – Widać, że trójki robotniczo-murarskie, czyli pan Jaki i inni członkowie PiS, działają wyłącznie po to, żeby bić pianę polityczną, a nie rozwiązać problem reprywatyzacji – stwierdził Kierwiński. Poddał także w wątpliwość wiarygodność pierwszego świadka Krzysztofa Śledziewskiego.
14:29 26.06.2017
14:27 26.06.2017
Były p.o. wicedyrektor stołecznego BGN Jerzy Mrygoń zeznał przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji w stolicy, że decyzja o ustanowieniu prawa do użytkowania nieruchomości przy ul. Twardej 8 zapadła szybko, bo w aktach sprawy były wszystkie dokumenty.
14:21 26.06.2017
Jerzy Mrygoń odniósł się też do rzekomych nacisków na liczbę wydawanych decyzji reprywatyzacyjnych. – Według mojej wiedzy, ani 300 ani 200. Dlaczego było dążenie do wydawania decyzji? […]Reprywatyzacja była naprawieniem krzywdy dziejowej - odpowiedział były zastępca dyrektora.
(fot. PAP/Leszek Szymański)
14:18 26.06.2017
Mrygoń pytany, czy zaproponowana przez wnioskodawcę cena 50 zł za metr kwadratowy nieruchomości przy ulicy Twardej 8 nie budziła jego wątpliwości odparł: w moim przekonaniu nie mam uprawnień do badania czynności między stronami trzecimi. – Cena nieruchomości przebiega według pewnych określonych zasad, cena roszczeń wydaje się rzeczą bardziej skomplikowaną, nie mnie jest oceniać to co wykonał biegły (...) o ile się nie mylę rzecz dotyczyła czynności kuratora, czynności zatwierdzane przez sąd powszechny, który jest w tym przypadku właściwym organem – wyjaśniał.
14:16 26.06.2017
Decyzja w sprawie Twardej 8, którą podpisałem była prawidłowa, wręcz wzorowa – zeznał przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji w stolicy b. p.o. dyrektor BGN ratusza Jerzy Mrygoń. Pytany o ewentualne naciski odparł, że nie miał „fizycznego polecenia” ws. tej decyzji.
13:55 26.06.2017
Członek komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji Robert Kropiwnicki uważa, że zeznania byłego urzędnika stołecznego ratusza Krzysztofa Śledziewskiego nie są wiarygodne.

Śledziewski poinformował komisję, iż z jego wiedzy wynika, że „góra” urzędu miasta naciskała na urzędników w sprawie wydania konkretnej liczby decyzji reprywatyzacyjnych w ujęciu rocznym. Chodzi o około 300 dokumentów. Zdaniem Kropiwnickiego, nie ma na to namacalnych dowodów.
13:51 26.06.2017
Jerzy Mrygoń był też pytany czy zna tzw. handlarzy roszczeń. – Nie znam prywatnie osób, które nabyły roszczenia – powiedział. Dodał również, że nie wiedział, czy któryś z jego znajomych posiadała roszczenia.
(fot. PAP/Leszek Szymański)
13:33 26.06.2017
– Nie byłem przez nikogo zmuszany do podpisywania decyzji zwrotowych – powiedział Jerzy Mrygoń przed komisją ds. reprywatyzacji. Były zastępca dyrektora stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami dodał, że „nie miała znaczenia wycena nieruchomości, gdy zwracana była w naturze”.
13:16 26.06.2017
Rozpoczęło się przesłuchanie Jerzego Mrygonia, byłego zastępcy dyrektora stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami.
13:09 26.06.2017
Za odmowę składania zeznań komisja nałożyła na Gertrudę Jakubczyk-Furman 3 tys. kary.

12:59 26.06.2017
Patryk Jaki, szef komisji ds. reprywatyzacji, zarządził 15 minut przerwy. Decyzję uzasadnił tym, że świadek, Gertruda Jakubczyk-Furman, odmawiała odpowiedzi na pytania.
12:53 26.06.2017
Świadek złożył wniosek o zmianę ze statusu świadka na stronę w postępowaniu. Po głosowaniu członkowie komisji odmówili b. urzędniczce ratusza zmiany statusu. Gertruda Jakubczyk-Furman złożył więc wniosek o możliwość skorzystania z prawa odmowy składania zeznań.
12:41 26.06.2017
Wznowiono prace komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Przed komisją stawiła się była urzędniczka ratusza Gertruda Jakubczyk-Furman.
12:33 26.06.2017
Podczas rozmów z przełożonymi poruszano temat kuratorów; pojawiały się oceny, że to idzie coraz dalej i wkrótce „wszystko walnie” bo idea reprywatyzacji jest wypaczana – zeznał przed komisją ds. reprywatyzacji w stolicy b. urzędnik ratusza Krzysztof Śledziewski.

Mówił też, że pod koniec 2010 roku Rada Warszawy, zmieniając plan zagospodarowania wokół Pałacu Kultury i Nauki dopuściła w dwóch miejscach objętych roszczeniami reprywatyzacyjnymi do „intensyfikacji zabudowy” (wyższej zabudowy). Jak dodał Śledziewski, chodzi o działki przy Siennej i Chmielnej.
12:10 26.06.2017
Śledziewski mówił też, że nie spotkał się z poleceniami lub działaniami miasta, zmierzającymi do podważenia ustanowienia kuratorów. – Można nad tą sprawą było bardziej się pochylić, ale myślę, że się nie pochylano – dodał. – Miasto powinno być w takich postępowaniach stroną, powinno być przez sądy zawiadamiane. Z mojej wiedzy wynika jednak, że różnie z tym bywało – mówił.
12:09 26.06.2017
W czasie zeznań Krzysztof Śledziewski ocenił też, że „miasto na pewno mogło zrobić o wiele więcej w sprawach, w których występowali kuratorzy spadku lub osób nieznanych z miejsca pobytu aniżeli robiło”. Jak dodał, z jego wiedzy wynika, że nie było poleceń służbowych, by podważać działania kuratorów spadkobierców nieruchomości. Mówił też, że uważa, iż miasto powinno być zawiadamiane przez sądy o działaniach kuratorów, a z jego wiedzy wynika, że „było z tym różnie”.
12:06 26.06.2017
W czasie zeznań Krzysztof Śledziewski powiedział, że o wykonaniu decyzji o wydaniu nieruchomości decydowała kierownik Gertruda Jakubczyk-Furman, wraz z jednym z upoważnionych radców prawnych ratusza. Według niego „w sprawach wątpliwych pani kierownik na pewno radziła się wyżej, nie wiem, dyrektora, czy może jeszcze wyżej”.
12:04 26.06.2017
Członek komisji Sebastian Kaleta zacytował wpis na Twitterze prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, która odnosząc się do rozprawy przed komisją napisała w poniedziałek: To nieprawda, że kiedykolwiek ingerowałam w postępowania reprywatyzacyjne. – Czy potwierdza pan informacje, które podał pan wcześniej na temat jednego z postępowań, w których uzyskał pan informacje od jednego z przełożonych, że pani prezydent ingerowała w treść jednej z decyzji zwrotowych – zapytał Kaleta. W odpowiedzi Śledziewski potwierdził.
12:02 26.06.2017
Patryk Jaki zwrócił uwagę, że Maciej Marcinkowski najpierw kupił prawa do 3/22 części tej nieruchomości za milion zł, a potem 19/22 części - za 480 tys. zł. – Czy to nie budziło podejrzeń? – pytał szef komisji. – Mamy wolność gospodarczą, by strony ustalały cenę – odparł świadek. Zaznaczył, że „gdyby to nie był dobry zarobek, te grupy nie imałyby się tego”.
(fot. PAP/Leszek Szymański)
12:00 26.06.2017
Wypowiadając się co do nieruchomości Twarda 10, świadek podkreślił, że pojawiający się w tej sprawie „kurator z Karaibów” występował na etapie postępowania w Samorządowym Kolegium Odwoławczym. – Urząd nie ingerował w orzeczenia SKO – dodał.
11:58 26.06.2017
– Mówiliśmy im, że mogą zaskarżać decyzję nowych właścicieli; oni z tego czasem korzystali – powiedział Śledziewski, zastrzegając że mówi o działaniach szeregowych pracowników Biura Gospodarki Nieruchomościami. Przewodniczący komisji Patryk Jaki pytał w imieniu Rady Społecznej o losy, złożonego w 2010 r. społecznego raportu o nieprawidłowościach w reprywatyzacji. – Czy wpłynął on na BGN? – indagował. – Nie sądzę; nie kojarzę tego raportu – odpowiedział Śledziewski.
11:36 26.06.2017
11:34 26.06.2017
11:30 26.06.2017
Dopytywany kiedy to było odpowiedział: na pewno kilka lat temu, w trakcie drugiej kadencji Gronkiewicz-Waltz. Może 2011, może 2012, może wcześniej. – Pamiętam, że to był okres budżetowy, bo dostałem polecenie, żeby z aktami udać się do tzw. powielarni – dodał.
11:28 26.06.2017
– Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, w czasie swej drugiej kadencji, zażyczyła sobie, żeby skserować jej akta dotyczące kamienicy przy ul. Noakowskiego 16 – zeznał przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji w stolicy b. urzędnik ratusza Krzysztof Śledziewski. Prawa do części nieruchomości przy Noakowskiego 16 uzyskała w procedurze reprywatyzacyjnej rodzina Gronkiewicz-Waltz.
11:26 26.06.2017
Mówił też, że na wniosek prawdopodobnie wiceprezydenta Jóźwiaka, Biuro Gospodarki Nieruchomościami napisało projekt decyzji o stwierdzenie nieważności decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego z 2010 r. ws. Twardej 8, która z kolei stwierdzała nieważność decyzji Prezydium Rady Narodowej z lat 50. – Nie wiem jak to się skończyło – dodał.
11:24 26.06.2017
Jak powiedział Śledziewski, miasto odmówiło Marcinkowskiemu zawarcia umowy o użytkowanie wieczyste, a ten skierował sprawę do sądu. – Chciał sądownie wymusić na mieście zawarcie takiej umowy – zeznał. Podkreślił, że w sprawie Twardej 8 postępowanie wznowiono i wedle jego wiedzy nieruchomość nadal stanowi własność miasta.
11:22 26.06.2017
11:18 26.06.2017
To nieprawda, że kiedykolwiek ingerowałam w postępowania reprywatyzacyjne – napisała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

11:16 26.06.2017
O zasadzie „Ratusz woli zwracać niż wypłacać odszkodowanie” opowiedział komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. b. urzędnik ratusza Krzysztof Śledziewski. Pytany, czy praktyka Biura Gospodarki Nieruchomościami zmieniła się z czasem, gdy zaczęły narastać wątpliwości, co do działalności osób ubiegających się o reprywatyzację, świadek odparł, że zmiana „polegała na tym, że coraz więcej zwracano”. – Było powiedzenie: Ratusz woli zwracać niż wypłacać odszkodowanie – oświadczył Śledziewski. Według niego, „po 2010 r. ruszyło to szerszą falą”.
11:11 26.06.2017
Świadek został również zapytany o tempo rozpatrywania spraw zwrotowych w przypadku osób, które zajmowały się handlem roszczeniami. Śledziewski odparł, że procedury były różne w zależności np. od tego czy grunt był zabudowany czy niezabudowany. – Wiadomo, że siła oddziaływania wszelkiego rodzaju tych „handlarzy roszczeń” była w mojej ocenie dużo silniejsza na urząd niż pojedynczego dajmy na to Kowalskiego, Lewandowskiego, czy Nowaka – ocenił.
(fot. PAP/Leszek Szymański)
11:09 26.06.2017
– Polecenie 300 decyzji było wydawane ustnie, natomiast były też maile, od już nie pamiętam czy od naczelnik czy od dyrekcji, że trzeba przygotować każdego miesiąca dwa projekty decyzji zwrotowych – przyznał Śledziewski.
10:54 26.06.2017
Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz powtórzyła, że nie stawi się przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji. Uważam, że komisja jest niekonstytucyjna, więc ja się nie stawię - oświadczyła. Dodała, że jest do dyspozycji każdego innego organu o charakterze konstytucyjnym.
10:52 26.06.2017
Krzysztof Śledziewski pytany o skalę „nacisków Macieja Marcinkowskiego” na urzędników ratusza powiedział, że „od pewnego momentu pan Marcinkowski był bardzo niezadowolony z biegu spraw w ratuszu” gdy chodzi o wydawane decyzje reprywatyzacyjne. Maciej Marcinkowski był częstym gościem w Urzędzie m.st. – Warszawy; denerwował się gdy coś szło nie po jego myśli – zeznał były urzędnik.

Ocenił też fakt, że w związku z postępowaniem reprywatyzacyjnym na rzecz Marcinkowskiego, decyzją Rady Miasta z ul. Twardej musiało się przenieść jedno z najlepszych stołecznych gimnazjów. – Nie jest normalne, że szkoła jest przenoszona przed wydaniem decyzji reprywatyzacyjnej – zeznał były urzędnik. – To był jedyny przypadek, że przed wydaniem decyzji Rada Miasta przeniosła szkołę w inne miejsce – dodał.
10:51 26.06.2017
W swoim referacie spotkałem się z co najmniej jedną sytuacją, w której pani prezydent życzyła sobie zmiany decyzji Biura Gospodarki Nieruchomościami – zeznał przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji b. urzędnik stołecznego ratusza Krzysztof Śledziewski. Jak mówił, chodzi o nieruchomość u zbiegu al. Solidarności i Towarowej w Warszawie, gdzie Hanna Gronkiewicz-Waltz miała wyrazić niezadowolenie, że Biuro wydało decyzję odmowną. Według tego, co Śledziewskiemu przekazano z drugiej ręki, dyrektor BGN miał usłyszeć od prezydent Warszawy: zawiodłam się na panu – zeznał Śledziewski.
10:49 26.06.2017
Były urzędnik dodał, że przełożeni informowali podwładnych, że „góra” oczekuje od pracowników podjęcia „300 decyzji” o reprywatyzacji rocznie. Przekazał też komisji, że w ratuszu odbywały się posiedzenia nieformalnego zespołu koordynującego, zajmującego się reprywatyzacją. W jego skład prawdopodobnie wchodzili zastępcy prezydent Warszawy. Ówczesny szef BGN Marcin Bajko miał informować o tym jakie stanowisko w danej sprawie zajmował zespół koordynujący.
10:46 26.06.2017
Krzysztof Śledziewski, były pracownik Biura Gospodarki Nieruchomościami w Ratuszu, powiedział, że decyzje dotyczące nieruchomości przy ulicy Twardej „nie zapadały na poziomie naczelnika”, a „na poziomie co najmniej bądź dyrektora biura, bądź pani prezydent”.
10:43 26.06.2017
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz nie podpisywała osobiście decyzji reprywatyzacyjnych; przez pewien okres prezydent osobiście nadzorowała BGN – zeznał b. urzędnik ratusza Krzysztof Śledziewski przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji.
Zobacz więcej