RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Urlop z polisą od terroru. Ubezpieczyciele rozszerzają ofertę

Turyści coraz bardziej boją się zamachów terrorystycznych (fot. Pixabay/RainerPrang)

Im częściej i bliżej Polski dochodzi do ataków terrorystycznych, tym chętniej kupujemy polisy turystyczne chroniące od tego ryzyka – informuje „Rzeczpospolita”. To nowość na rynku. Jeszcze kilka lat temu ubezpieczenia turystyczne zazwyczaj nie obejmowały szkód powstałych w wyniku aktów terroru i działań wojennych.

Zamachowcy wybierają ciężarówki. Pod kołami zginęło 115 osób

Nicea, 2016 rok: rozpędzona ciężarówka wjeżdża w tłum na promenadzie. Ginie 86 osób, jest co najmniej 300 rannych. Napastnik Mohamed Lahouaiej...

zobacz więcej

Jak podkreśla „Rzeczpospolita” ze względu za zagrożenie zamachami – zarówno w Europie Zachodniej oraz na Bliskim Wschodzie coraz więcej turystów decyduje się na wykupienie polisy na wypadek zamachu terrorystycznego.

– Sytuacja geopolityczna jest na tyle niestabilna, że świadomy podróżujący zawsze powinien sprawdzać, czy polisa chroni również od zdarzeń związanych z aktami terroru – uważa cytowana prze „Rzeczpospolitą” Magdalena Oszczak, menedżer produktów i oceny ryzyka w Axa Ubezpieczenia.

Do niedawna takiej ochrony poszukiwały głównie osoby podróżujące poza UE, np. na Bliski Wschód. Dziś pytają o nią także turyści wyjeżdżający do Europy Zachodniej i jest to coraz ważniejszy czynnik decydujący o wyborze polisy.

Ubezpieczyciele modyfikują ofertę

Jeszcze kilka lat temu ubezpieczenia turystyczne zazwyczaj nie obejmowały szkód powstałych w wyniku aktów terroru i działań wojennych. Teraz firmy asekuracyjnie modyfikują ofertę, rozszerzając ją o ten rodzaj ryzyka.

Ich oferta jest bardzo zróżnicowana. Niektóre zakłady nie wypłacą odszkodowania, jeśli turysta zostanie poszkodowany w zamachu, inne ograniczają wypłatę do relatywnie niewysokich kwot, np. 10 czy 15 tys. zł, niewystarczających w razie poważnych uszkodzeń ciała. Z ochrony wyłączone są kraje, przed którymi ostrzega MSZ. Część firm nie ubezpieczy również na wypadek aktów terroru osób wyjeżdżających tam, gdzie w ostatnich miesiącach doszło do zamachów. Oznacza to brak możliwości wykupienia takiej polisy np. przy wyjazdach do Francji, Belgii czy Wielkiej Brytanii.

źródło:

Zobacz więcej