SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

600 mln zł dla sklepikarzy na terminale płatnicze i prowizje

Właściciel punktu handlowo-usługowego przez rok nie zapłaci prowizji za akceptowanie kart i za dzierżawę terminalu (fot. Pixabay/stevepb)
Właściciel punktu handlowo-usługowego przez rok nie zapłaci prowizji za akceptowanie kart i za dzierżawę terminalu (fot. Pixabay/stevepb)

Właściciel punktu handlowo-usługowego przez rok nie zapłaci prowizji za akceptowanie kart i za dzierżawę terminalu – pisze „Gazeta Wyborcza”. Jak dodaje, powstaje fundacja, która będzie wspierać rozwój płatności bezgotówkowych.

Nowe terminale płatnicze i zawieszenie opłat interchange

Banki, firmy kartowe i agenci chcą wydać 100 mln zł rocznie na nowe terminale i na dwa lata zrezygnować z interchange'u – pisze „Puls Biznesu”.

zobacz więcej

Jeszcze kilka lat temu właściciele sklepów nie kwapili się do przyjmowania płatności kartą. Powodem – jak pisze "Gazeta Wyborcza" – były wysokie opłaty za akceptowanie kart. Tzw. prowizja interchange sięgała 1,6 proc. wartości transakcji.

W 2014 roku Sejm ustawowo ograniczył wysokość interchange do 0,5 proc., a kilka miesięcy później do 0,2-0,3 proc. Mniej więcej o połowę spadły też opłaty za dzierżawę urządzeń. Efekty tych działań widać jak na dłoni – podkreśla gazeta. W ciągu dwóch lat liczba punktów usługowo-handlowych z terminalami wzrosła do 419 tys. Dziś pracuje ponad 530 tys.

Kurierzy z terminalem. Wreszcie możemy zapłacić kartą

„DPD jako pierwsza firma z branży kurierskiej wyposaży ponad 4.5 tys. doręczycieli w terminale płatnicze. Bezgotówkowa usługa ruszy w listopadzie"...

zobacz więcej

„Chcemy w Polsce znacząco zwiększyć obrót bezgotówkowy”

– Każdy z nas ma prawo do tego, żeby w sklepie czy urzędzie zapłacić kartą lub telefonem. Chcemy w Polsce znacząco zwiększyć obrót bezgotówkowy, a do tego niezbędne jest rozszerzenie systemu akceptacji kart płatniczych i innych instrumentów płatniczych – powiedział wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński podczas uroczystości powołania fundacji Polska Bezgotówkowa. Jej sygnatariuszami są resort rozwoju, Związek Banków Polskich oraz organizacje Visa i MasterCard – czytamy w artykule. Fundacja ma zachęcać przedsiębiorców do przyjmowania opłat bezgotówkowo.

Pieniądze wyłożą prywatne firmy

„Gazeta Wyborcza” podkreśla jednak, że to nie rząd, tylko prywatne firmy zrzucą się na finansowanie zachęty dla firm. Z informacji gazety wynika, że w ciągu trzech lat zarządzany przez fundację fundusz zasilony zostanie kwotą ok. 600 mln zł. Mniej więcej połowę tej kwoty wyłożą organizacje płatnicze: Visa i MasterCard, blisko 30 proc. zapewnią banki, a 20 proc. agenci rozliczeniowi.

źródło:

Zobacz więcej