RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Rusza proces Janukowycza. Były prezydent Ukrainy oskarżony o zdradę stanu

Wiktor Janukowycz (fot. flickr.com/European External Action Service)
Wiktor Janukowycz (fot. flickr.com/European External Action Service)

Proces byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza rozpoczyna się w poniedziałek w Kijowie. Polityk jest oskarżony o zdradę stanu.

Oskarżony o zdradę państwa. W Kijowie rusza proces Janukowycza

W Kijowie rozpocznie się dziś proces Wiktora Janukowycza. Były prezydent Ukrainy jest oskarżony o zdradę państwa. Nie będzie uczestniczył fizycznie...

zobacz więcej

Wiktor Janukowycz jest oskarżany o współdziałanie w prowadzeniu agresywnych działań przez Federację Rosyjską.

List do Rosji

1 marca 2014 roku, czyli już po zwycięstwie Rewolucji Godności i ucieczce do Rosji, Janukowycz miał się zwrócić do Moskwy o wprowadzenie wojsk na terytorium Ukrainy. O takim liście w 2014 roku mówiły same najwyższe władze Rosji. Trzy lata później już temu zaprzeczały.

Ukraińska prokuratura ma jednak jego kopię, otrzymaną z ONZ. Na forum Rady Bezpieczeństwa pokazywał go rosyjski ambasador przy tej organizacji.

Wiktor Janukowycz został wezwany do stawienia się przed sądem. Wezwanie opublikowano w dzienniku rządowym w zeszłym tygodniu. Napisano w nim także, że były prezydent może wziąć udział w procesie za pośrednictwem łącza wideo.

Na razie kijowski sąd rozpatruje tylko sprawę dotyczącą zdrady stanu. Prokuratura przygotowała jednak kolejne oskarżenia dotyczące korupcji i nadużywania władzy, a także przestępstw wobec uczestników Rewolucji Godności na przełomie 2013 i 2014 roku.

W czasie niemal trzech miesięcy protestów zginęło ponad sto osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej