Wielkie wydarzenie muzyczne w rocznicę niepodległości. Konkurs chopinowski na historycznych fortepianach

Swoją wielką karierę muzyczną Fryderyk Chopin zaczynał w Warszawie (fot.Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

We wrześniu przyszłego roku odbędzie się I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na instrumentach historycznych. Impreza uświetni obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Telewizja Polska razem z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina przygotuje tę unikatową imprezę kulturalną. – Chcemy pokazać, że kultura polska nie musi być zredukowana do cepelii, ale może i powinna być uznawana za jedną z wiodących kultur europejskich. To jest ta wiadomość, którą wyślemy światu w 2018 r. – powiedział portalowi tvp.info Mateusz Matyszkowicz, dyrektor TVP Kultura.

Seong-Jin Cho z Korei Południowej wygrał Konkurs Chopinowski. Polak otrzymał wyróżnienie

zobacz więcej

Pierwszy konkurs zaplanowany jest na wrzesień 2018 roku i odbędzie się w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Kolejne będą organizowane co pięć lat. Konkursowi przyświeca idea przywracania autentycznego brzmienia dziełom Fryderyka Chopina.

„Chopin nośnikiem polskiej marki”

– Nie ma lepszego nośnika polskiej marki niż Chopin i nie ma lepszego nośnika marki Chopin niż konkurs chopinowski. Wydało nam się naturalnym, że jako Telewizja Polska razem z Narodowym Instytutem Chopina chcemy zrobić specjalne wydanie konkursu chopinowskiego. Planowo 18. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Warszawie wypada w 2020 r., ale rok 2018 jest dla nas szczególny – podkreśla Mateusz Matyszkowicz.

Jak tłumaczy, „każdy członek elity opiniotwórczej na świecie śledzi warszawskie, chopinowskie zmagania konkursowe pianistów, nie ma więc lepszego sposobu na zakomunikowanie im stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę niż konkurs chopinowski”. – Przekaz, który chcielibyśmy wysłać światu jest następujący: Polska jest krajem Fryderyka Chopina, jednego z najlepszych kompozytorów w historii – dodaje.

Transmisja w TVP

– Nie wyobrażam sobie obchodów stulecia naszej niepodległości bez muzyki Fryderyka Chopina, nie wyobrażam sobie też, żeby muzyki tej zabrakło na antenach Telewizji Polskiej. Silne włączenie się w organizację I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach dawnych i, naturalnie, transmisja konkursu na antenach TVP to nasza misja, nasz obowiązek i zaszczyt. Telewizja Polska musi być medium prezentującym i eksponującym różne gusty, różne wrażliwości muzyczne dla różnych typów słuchaczy, ale nigdy na centralnym miejscu kultury wysokiej nie może zabraknąć kanonu muzyki klasycznej – powiedział prezes TVP S.A. Jacek Kurski.

Szymon Nehring: Nie byłem przymuszany, by ćwiczyć osiem godzin dziennie, jak Azjaci

zobacz więcej

Uczestnicy z całego świata i trzy etapy

Uczestnikami konkursu mają być pianiści z całego świata, w wieku od 18 do 35 lat. Ich grę ocenią znakomici przedstawiciele współczesnego świata muzycznego, należący jednocześnie do grona najwybitniejszych specjalistów z zakresu wykonawstwa historycznego.

Harmonogram przewiduje trzy etapy: pierwszy i drugi to recitale solowe, których repertuar – oprócz dzieł Chopina – będzie obejmował wybrane utwory Jana Sebastiana Bacha, a także polonezy polskich kompozytorów tworzących w pierwszej połowie XIX wieku.

W trzecim etapie sześciu finalistów wykona wybrane przez siebie utwory Chopina z orkiestrą, a towarzyszyć im będzie doskonale znana polskiej publiczności legendarna Orkiestra XVIII Wieku.

„Fortepian Chopina to symbol”

– Wszystko będzie zakorzenione w epoce, uczestnicy konkursu zagrają na instrumentach z czasów Fryderyka Chopina. My, Polacy, wiemy, jakie znaczenie dla nas miał i ma fortepian Chopina. To jeden z symboli odzyskiwania przez nas tożsamości i dumy z przynależności narodowej – mówi portalowi tvp.info szef TVP Kultura.

– Powiemy światu, że Polska jest piękna, pełna wspaniałej muzyki. Historyczna oprawa nada konkursowi wyjątkową rangę. Wyobraźmy sobie finałowy koncert tego konkursu, gdy salę wypełni publiczność w strojach z epoki – dodaje Mateusz Matyszkowicz, dyrektor TVP Kultura.

Instrumenty z chopinowskiej epoki

Od momentu chwili zakupu pierwszego instrumentu z czasów Chopina, fortepianu Erarda z 1849 roku, Instytut rozbudowuję kolekcję fortepianów z epoki oraz ich kopii, stawiając je do dyspozycji wybitnych pianistów; jednocześnie zapraszając do Warszawy najlepsze orkiestry, specjalizujące się w wykonawstwie historycznym.

Uczestniczący w konkursie pianiści będą mieli do dyspozycji fortepiany historyczne z kolekcji Instytutu – Erard z 1838, 1849 i 1855, Pleyel z 1848 i 1854, Broadwood z 1843 – oraz kopie instrumentów z epoki, w tym instrument specjalnie zamówiony na Konkurs: kopię warszawskiego instrumentu Chopina, Buchholtza.

Rycina przedstawiająca Fryderyka Chopina w Londynie w 1849 r. (fot. Hulton Archive/Getty Images)

Szymon Nehring zwycięzcą konkursu im. Artura Rubinsteina

Szymon Nehring zdobył pierwszą nagrodę w 15. Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Pianistycznym Artura Rubinsteina w Tel-Awiwie. W finale zagrał...

zobacz więcej

„Swoisty, muzyczny wehikuł czasu”

– Konkurs na instrumentach historycznych łączy fundamentalne toposy naszej kultury: z jednej strony odwołuje się do antycznej idei pojedynku muzycznego (by wspomnieć choćby rywalizację Apolla z Marsjaszem), kultywowanej w tradycji europejskiej od Renesansu aż po dzień dzisiejszy, z bodaj najbardziej rozpoznawalnym na świecie Międzynarodowym Konkursem Chopinowskim w Warszawie; z drugiej strony może stać się swoistym wehikułem czasu, przenoszącym nas do pierwszych dekad XIX wieku, ze wspaniałą kulturą i wrażliwością tamtej epoki. Bardzo się cieszę, że wspólnie z Telewizją Polską będziemy mogli wzbogacić rok jubileuszu odzyskania niepodległości tym wydarzeniem i liczę, że stanie się ono stałym cyklicznym elementem polskiego życia muzycznego – tłumaczy dr Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Manuskrypt Fryderyka Chopina (fot. Hulton Archive/Getty Images)

78 pianistów z całego świata, w tym 14 Polaków. Wystartował XVII Konkurs Chopinowski

23 konkursowe dni, 3 koncerty inauguracyjne, 15 dni przesłuchań i ponad 120 godzin muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu młodych pianistów z 20...

zobacz więcej

Konkurs w internecie

Jednym z głównych założeń konkursu jest popularyzacja wykonawstwa historycznego dzieł Chopinowskich i zainteresowanie tym nurtem interpretacyjnym możliwie szerokich kręgów odbiorców na całym świecie.

Organizatorzy zadbają więc, wzorem ubiegłorocznego 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, o najwyższej jakości przekaz streamingowego całego konkursu. Powstanie więc atrakcyjna i bogata w informacje dedykowana mu platforma internetowa, czerpiąca z najnowszych technologii i odpowiadająca na potrzeby współczesnego uczestnika życia kulturalnego.

Ewolucja fortepianu (fot. Edward Gooch/Edward Gooch/Getty Images)

źródło:
Zobacz więcej