RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Komisja ds. Amber Gold: syn Tuska był politycznym parawanem

Stanisław Pięta, Michał Tusk i Tomasz Rzymkowski (fot.arch PAP/A.Markowicz/PAP/M.Obara)
Stanisław Pięta, Michał Tusk i Tomasz Rzymkowski (fot.arch PAP/A.Markowicz/PAP/M.Obara)

Najnowsze

Popularne

- W sprawie Amber Gold Michał Tusk miał być piorunochronem - uważa poseł z komisji śledczej ds. Amber Gold Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15. Podobnego zdania jest Stanisław Pięta, poseł PiS, również członek komisji. - Syn Donalda Tuska był politycznym parawanem Amber Gold. Podejmując współpracę z państwem P. i nosząc nazwisko swojego ojca musiał wiedzieć, że jego współdziałanie w ten sposób będzie zdyskontowane, będzie służyło budowaniu zaufania wizerunku Amber Gold i OLT, co może ułatwić oszukiwanie ludzi - stwierdził.

„Kryminalne pomówienia”. Ostra wymiana zdań po pytaniu o rzekomą korupcję Tuska

Kłótnia podczas posiedzenie komisji ds. Amber Gold. Przewodnicząca Małgorzata Wassermann spytała świadka Michała Tuska o rzekomą łapówkę wręczoną...

zobacz więcej

Rzymkowski pytany w radiowej Jedynce, co wniosły środowe zeznania syna byłego premiera, odpowiedział, że bardzo dużo.

– Michał Tusk nie był w stanie odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań, tzn. dlaczego został zatrudniony w tym samym czasie w OLT Express i w Porcie Lotniczym Gdańsk, jak również dlaczego między 15 czerwca a 14 lipca (2012 r.) nie wystawił faktury, mimo że faktycznie czynił usługi na rzecz OLT – powiedział.

Stanisław Pięta, zapytany przez dziennikarzy „Rzeczpospolitej”, czy były premier może być dumny z syna, odparł: – Moim zdaniem Michał Tusk nie postąpił właściwie, gdy z jednej strony układał pytania „Gazety Wyborczej”, a następnie odpowiadał na nie jako pijarowiec OLT. Nie postąpił właściwie, gdy podjął pracę na lotnisku w Gdańsku, a jednocześnie pracował dla OLT.

W opinii posła Kukiz'15 „zatrudnienie Michała Tuska było swoistym założeniem piorunochronu na tej instytucji. W sytuacji burzy, czyli zainteresowania instytucji państwa, te gromy miały iść przez Michała Tuska”.

Zdaniem posła PiS „syn Donalda Tuska był politycznym parawanem Amber Gold”. – Podejmując współpracę z państwem P. i nosząc nazwisko swojego ojca musiał wiedzieć, że jego współdziałanie w ten sposób będzie zdyskontowane, będzie służyło budowaniu zaufania wizerunku firm Amber Gold i OLT, co może ułatwić oszukiwanie ludzi – stwierdził.

„Przyjdzie moment, że pokażę, kto dał czas małżeństwu P. na ukrycie pieniędzy”

– To nie jest czas i miejsce, żebym ja pokazała, kto dał czas Marcinowi P. i Katarzynie P. na to, by ukryli wszystkie pieniądze; przyjdzie ten...

zobacz więcej

Piramida finansowa Amber Gold

Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. 13 sierpnia 2012 r. ogłosiła likwidację; tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

Według ustaleń w latach 2009-12 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała w sumie niemal 19 tys. klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

O sytuacji spółki Amber Gold zrobiło się głośno w lipcu 2012 r., kiedy linie OLT Express zaczęły mieć kłopoty finansowe - zawieszono wszystkie rejsy regularne przewoźnika, potem spółka poinformowała, że wycofuje się z inwestycji w linie lotnicze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej