Energetyka słoneczna do poprawki. Polska na szarym końcu w Unii

Pod koniec 2016 roku moc systemów fotowoltaicznych w Polsce wynosiła około 200 MW(fot. Pixabay)

Udział Polski w unijnej produkcji energii elektrycznej ze Słońca wynosi zaledwie 0,1 procent – podaje „Puls Biznesu”. Nasz kraj wyprzedza tylko Łotwę i Irlandię.

Budujemy jeden z największych na świecie bateryjny magazyn energii elektrycznej

Pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych na świecie hybrydowy bateryjny magazyn energii i nowoczesna automatyka zabezpieczająca będą testowane na...

zobacz więcej

W ubiegłym roku w Polsce zamontowano odnawialne źródła energii o łącznej mocy ponad 8,5 gigawata. Udział fotowoltaiki wynosi tylko pół procent mocy w krajowym systemie energetycznym.

Najbardziej rozpowszechniona jest energia wiatrowa, chociaż w drugiej połowie 2016 roku wprowadzono hamujące jej rozwój zmiany w prawie. Z raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2017”, który został opublikowany przez Instytut Energii Odnawialnej, wynika, że na drugim miejscu jest biomasa.

Po koniec 2016 roku moc systemów fotowoltaicznych w Polsce wynosiła około 200 megawatów. Wśród instalacji dominują te o mocy poniżej 10 kilowatów – jest ich ponad 90 proc. W całym ubiegłym roku powstało ponad 101 megawatów mocy, z czego aż 73 megawaty w tak zwanych mikroinstalacjach, które znajdują się u osób fizycznych.

Dziennik zwraca uwagę, że rozwój fotowoltaiki jest trudny do przewidzenia, bo mamy do czynienia z niestabilnymi przepisami w tej dziedzinie oraz z niepewnością inwestorów.

źródło:
Zobacz więcej