RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Hiszpania przeżywa kryzys demograficzny. Spadek urodzeń o 21,4 proc.

Wyludnione misteczka i puste place zabaw to typowy obraz w Hiszpanii (fot. Oli Scarff/Getty Images)
Wyludnione misteczka i puste place zabaw to typowy obraz w Hiszpanii (fot. Oli Scarff/Getty Images)

W ubiegłym roku przyszło na świat w Hiszpanii o 21,4 proc. mniej dzieci niż w 2008 r., uznawanym za rok poprzedzający kryzys gospodarczy w tym kraju. Łącznie w 2016 r. urodziło się tam prawie 408,4 tys. dzieci.

To już pewne, w Polsce mamy baby boom

Optymistyczne dane za styczeń pozwalają postawić tezę, że w tym roku urodzi się ponad 400 tys. dzieci. Najwięcej od siedmiu lat. Wstępne dane o...

zobacz więcej

Jak poinformował w czwartek Krajowy Instytut Statystyczny (INE) w Madrycie, drastycznemu spadkowi liczby urodzeń towarzyszyło zmniejszenie się o 1 mln populacji kobiet w wieku płodnym, określanym przez INE na 15-49 lat.

Według zastępcy dyrektora Departamentu Statystyk Socjodemograficznych w INE Antonio Argueso, zjawisko spadku liczby urodzeń w Hiszpanii powinno utrzymać się w ciągu najbliższych 10 lat.

„Od dekady lat 70. XX w. widoczny jest w naszym kraju systematyczny spadek urodzeń. W ostatnich latach tendencja ta się nasiliła. O ile w 1976 r. na jedną kobietę przypadało średnio 2,8 dzieci, to obecnie wskaźnik ten wynosi zaledwie 1,3” – wyjaśnił Argueso.

W Hiszpanii w rocznych bilansach demograficznych w dalszym ciągu liczba zmarłych przeważa nad urodzeniami. Zjawisko to notowane jest od 1941 r., czyli od kiedy prowadzone są tam statystyki.

Spadek urodzeń widoczny jest najbardziej poza dużymi aglomeracjami miejskimi. Według Federacji Gmin i Prowincji Hiszpanii (FEMP) drastyczny spadek populacji jest tam głównie efektem braku pracy. Z szacunków tej organizacji wynika, że ponad 60 proc. gmin w Hiszpanii jest zagrożonych likwidacją z powodu szybko malejącej populacji. W blisko 5000 z nich jest mniej niż tysiąc mieszkańców.

Imigranci ratują niemiecką demografię. Najwyższy poziom od 33 lat

1,5 dziecka na kobietę – tyle wyniósł w 2015 roku wskaźnik urodzeń w Niemczech. To najwyższy poziom od 33 lat. Dane Federalnego Urzędu...

zobacz więcej

Wyjeżdżają cudzoziemcy

W kwietniu INE ujawnił, że w ub.r. liczba mieszkańców Hiszpanii zmniejszyła się o blisko 18 tys. w porównaniu z 2015 r., do poziomu 46,5 mln osób.

„Spadek ten wynikał głównie z utrzymującej się tendencji wyjazdów cudzoziemców, którzy dotychczas mieszkali w naszym kraju” – wyjaśniono.

Najliczniejsze nacje wśród ponad 4,5 mln mieszkających w Hiszpanii obcokrajowców stanowią Marokańczycy, Rumuni oraz obywatele Wielkiej Brytanii. Jest ich tam odpowiednio 748 tys., 685 tys. i 237 tys.

Masowo wyjeżdżają z Hiszpanii także osoby, które urodziły się w tym kraju. Z danych INE wynika, że od początku kryzysu gospodarczego kraj opuścił prawie milion rodowitych Hiszpanów. Szacuje się, że poza krajem mieszka już około 2,4 mln obywateli Hiszpanii.

Eksperci twierdzą, że głównym powodem emigrowania Hiszpanów jest bezrobocie. Rekordowym rokiem pod względem liczby osób bez zatrudnienia był 2013, kiedy bezrobocie dotknęło 26 proc. populacji aktywnej zawodowo. Pod koniec 2016 r. wskaźnik ten sięgał 17 proc.

źródło:

Zobacz więcej