
Najpotężniejsza włoska mafia, kalabryjska ‘ndrangheta, obecna jest w newralgicznych dziedzinach życia i w prawie wszystkich regionach – podkreśliła w raporcie prokuratura do walki z mafią. W dokumencie opisano też finansowe i społeczne wpływy cosa nostry.
Słowo „mafia” ma rodzaj żeński, ale gdy się o myśli o przestępczości zorganizowanej, przed oczami pojawiają się okrutni mężczyźni, którzy nie cofną...
zobacz więcej
Na podstawie prowadzonych dochodzeń w raporcie zostało opisane zjawisko przestępczości zorganizowanej we Włoszech. Podkreśla się, że mafia z Kalabrii powiększa swój majątek nie tylko dzięki tradycyjnej działalności, takiej jak międzynarodowy handel narkotykami i wymuszenia, ale także za sprawą dostępu do publicznych pieniędzy dzięki podstawionym osobom – chodzi o fundusze gminne, regionalne, państwowe i europejskie.
Jak zaznaczyła prokuratura, 'ndrangheta przenika do polityki, administracji i gospodarki. Obecna jest „w prawie wszystkich włoskich regionach, ale i w różnych krajach, nie tylko europejskich, lecz również w USA, Kanadzie i Australii” – odnotowała krajowa prokuratura do walki z mafią.
Raport przedstawił jej szef Franco Roberti i przewodnicząca parlamentarnej komisji do walki z mafią Rosy Bindi. W sprawozdaniu mowa jest też o powiązaniach mafii z Kalabrii z organizacjami przestępczymi w Ameryce Południowej i Środkowej, zajmującymi się handlem narkotykami.
"'Ndrangheta ovunque". La relazione della direzione nazionale antimafia https://t.co/SbJcZoK8KT pic.twitter.com/zJKcVyCvbq
— L'HuffPost (@HuffPostItalia) 22 czerwca 2017
W Rzymie mniej się strzela, niż np. na południu Włoch, inaczej też wygląda przestępczość zorganizowana. Ale to nie znaczy, że włoska stolica jest...
zobacz więcej
Kalabryjska ‘ndrangheta zajmuje „absolutne pierwszeństwo”, jeśli chodzi o handel kokainą w Europie – przypomnieli autorzy raportu.
Pieniądze pochodzące z przestępczej działalności kalabryjscy mafiosi inwestują przede wszystkim na północy Włoch – w Wenecji Euganejskiej, Friuli-Wenecji Julijskiej i w Toskanii. Jako „ustabilizowaną” określono obecność organizacji przestępczych w Piemoncie, Dolinie Aosty, Lombardii, Ligurii, Emilii-Romanii i w Umbrii.
Cosa nostra skutecznie się wymyka
W części sprawozdania na temat sycylijskiej cosa nostry podkreślono, że jest to „organizacja mocna, o silnej strukturze, o uznanym autorytecie w szerokich warstwach ludności, o nieograniczonych środkach ekonomicznych” zapewniających „rozległą obecność i (sprawowanie) kontroli społecznej”. Mimo, jak odnotowano, współpracy niektórych ofiar wymuszeń z organami ścigania, proceder ten jest nadal rozpowszechniony w działalności handlowej i usługowej.
W raporcie prokuratura jako „absolutny priorytet” wymieniła schwytanie ukrywającego się od 23 lat bossa bossów mafii z Sycylii, Matteo Messiny Denaro.
Dna, Cosa nostra rimane solida - 'Priorità' a cattura superlatitante Matteo Messina Denaro https://t.co/FlI1L2sD5G
— Ansa Sicilia (@AnsaSicilia) 22 czerwca 2017