RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Mafia przenika wszędzie. Raport włoskiej prokuratury

Walka z mafią przysparza włoskiej poicji wielu kłopotów (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Walka z mafią przysparza włoskiej poicji wielu kłopotów (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Najpotężniejsza włoska mafia, kalabryjska ‘ndrangheta, obecna jest w newralgicznych dziedzinach życia i w prawie wszystkich regionach – podkreśliła w raporcie prokuratura do walki z mafią. W dokumencie opisano też finansowe i społeczne wpływy cosa nostry.

Kobiety mafii. Mistrzynie zbrodni, które nie cofną się przed niczym

Słowo „mafia” ma rodzaj żeński, ale gdy się o myśli o przestępczości zorganizowanej, przed oczami pojawiają się okrutni mężczyźni, którzy nie cofną...

zobacz więcej

Na podstawie prowadzonych dochodzeń w raporcie zostało opisane zjawisko przestępczości zorganizowanej we Włoszech. Podkreśla się, że mafia z Kalabrii powiększa swój majątek nie tylko dzięki tradycyjnej działalności, takiej jak międzynarodowy handel narkotykami i wymuszenia, ale także za sprawą dostępu do publicznych pieniędzy dzięki podstawionym osobom – chodzi o fundusze gminne, regionalne, państwowe i europejskie.

Jak zaznaczyła prokuratura, 'ndrangheta przenika do polityki, administracji i gospodarki. Obecna jest „w prawie wszystkich włoskich regionach, ale i w różnych krajach, nie tylko europejskich, lecz również w USA, Kanadzie i Australii” – odnotowała krajowa prokuratura do walki z mafią.

Raport przedstawił jej szef Franco Roberti i przewodnicząca parlamentarnej komisji do walki z mafią Rosy Bindi. W sprawozdaniu mowa jest też o powiązaniach mafii z Kalabrii z organizacjami przestępczymi w Ameryce Południowej i Środkowej, zajmującymi się handlem narkotykami.

Mafia capitale, czyli jak Rzym wyplątuje się z ramion przestępczej ośmiornicy

W Rzymie mniej się strzela, niż np. na południu Włoch, inaczej też wygląda przestępczość zorganizowana. Ale to nie znaczy, że włoska stolica jest...

zobacz więcej

Kalabryjska ‘ndrangheta zajmuje „absolutne pierwszeństwo”, jeśli chodzi o handel kokainą w Europie – przypomnieli autorzy raportu.

Pieniądze pochodzące z przestępczej działalności kalabryjscy mafiosi inwestują przede wszystkim na północy Włoch – w Wenecji Euganejskiej, Friuli-Wenecji Julijskiej i w Toskanii. Jako „ustabilizowaną” określono obecność organizacji przestępczych w Piemoncie, Dolinie Aosty, Lombardii, Ligurii, Emilii-Romanii i w Umbrii.

Cosa nostra skutecznie się wymyka

W części sprawozdania na temat sycylijskiej cosa nostry podkreślono, że jest to „organizacja mocna, o silnej strukturze, o uznanym autorytecie w szerokich warstwach ludności, o nieograniczonych środkach ekonomicznych” zapewniających „rozległą obecność i (sprawowanie) kontroli społecznej”. Mimo, jak odnotowano, współpracy niektórych ofiar wymuszeń z organami ścigania, proceder ten jest nadal rozpowszechniony w działalności handlowej i usługowej.

W raporcie prokuratura jako „absolutny priorytet” wymieniła schwytanie ukrywającego się od 23 lat bossa bossów mafii z Sycylii, Matteo Messiny Denaro.


Przedstawiono też najważniejsze aspekty działalności neapolitańskiej kamorry, szczególnie aktywnej w biznesie gastronomicznym, handlu odzieżą i sprzedaży paliw. Nowym zjawiskiem są tam coraz młodsi i wyjątkowo okrutni zabójcy. W rejonie Neapolu rocznie notuje się kilkadziesiąt morderstw na tle mafijnym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej