RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Białostoczanie zbierają na odbudowę kościoła w Białymstoku na Syberii

Kościół w niewyjaśnionych okolicznościach spłonął w kwietniu br. (fot. belostok-catholic.ru)

Wystawa zdjęć ze wsi Białystok na zachodniej Syberii ma zachęcać mieszkańców Białegostoku w Podlaskiem, by wsparli odbudowę zniszczonego w pożarze kościoła w tej syberyjskiej miejscowości.

Zabytkowy polski kościół spłonął na Syberii

Drewniany katolicki kościół, zbudowany przez Polaków na początku XX wieku, spłonął w nocy z wtorku na środę w obwodzie tomskim – podały rosyjskie...

zobacz więcej

Wystawa „Syberyjski Białystok – Zmartwychwstanie” jest elementem akcji społecznej, w ramach której trwa zbiórka pieniędzy na tę odbudowę – poinformowała Anna Kietlińska z podlaskiego oddziału stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Liczący około stu lat kościół pw. św. Antoniego Padewskiego spłonął w połowie kwietnia. Był jedynym drewnianym kościołem katolickim na zachodniej Syberii. Parafia chce go odbudować. Zdjęcia przedstawiające m.in. kościół przed pożarem i to, co z niego zostało, można oglądać od środy w centrum Białegostoku, przed siedzibą Archiwum Państwowego. Wystawa będzie też pokazana pod koniec czerwca na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Kościół służył Polakom

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przypomniał, że miasto nie może wprost przeznaczyć pieniędzy na odbudowę kościoła na Syberii. - Ale uważamy, że jest to nasz obowiązek, by ten kościół, który służył Polakom przez sto lat – oczywiście z przerwami (...) – żeby go odbudować – powiedział prezydent podczas otwarcia wystawy.

Dodał, że wystawa pokazuje, jak ważnym elementem w syberyjskiej wsi był kościół i jak go teraz mieszkańcom brakuje. Kościół to świątynia, ale także miejsce spotkań miejscowej społeczności – podkreślił.

Prezydent powiedział, że potrzebne są „znaczne” środki finansowe, choć nie wiadomo jeszcze, jakie. Autorka koncepcji wystawy, mieszkanka Tomska na Syberii Agnieszka Kaniewska, powiedziała, że trwa szacowanie tych kosztów. Zbiórka trwa od 5 czerwca w Polsce, wspomagają ją polskie środowiska w Rosji. Akcja będzie promowana w USA, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Kaniewska chciałaby, żeby odbudowa rozpoczęła się w 2018 r., gdy przypada wiele ważnych dla tego miejsca rocznic, m.in. 110-lcie zbudowania tego kościoła.

Zbudowali go w 1908 r.

Drewniany kościół w syberyjskim Białymstoku wznieśli w 1908 r. Polacy, którzy w ramach dobrowolnej emigracji przenieśli się w tamte strony i założyli wieś o nazwie Białystok. Początkowo osada miała nazwę Nowa Rybałtowska. W nocy z 18 na 19 kwietnia 2017 r. kościół spłonął doszczętnie; przyczyna pożaru nie jest na razie znana.

Kaniewska powiedziała, że obecnie we wsi Białystok mieszka około 240 osób: Polaków, Rosjan, Ormian. - Do kościoła chodzą wszystkie te narodowości – dodała.

Formalnie pieniądze na odbudowę zbiera parafia katolicka, prowadzona przez jezuitów w Tomsku w Rosji. Pod jej opieką są też wierni ze wsi Białystok.

Szczegóły zbiórki są na stronie internetowej www.belostok-catholic.ru .

źródło:

Zobacz więcej