RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rząd obalony po pół roku. Parlament przegłosował dymisję premiera

Sorin Grindeanu został zaprzysiężony na premiera w styczniu (fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT)
Sorin Grindeanu został zaprzysiężony na premiera w styczniu (fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT)

Najnowsze

Popularne

Frakcyjna walka doprowadziła do obalenia gabinetu premiera Rumunii Sorina Grindeanu, który rządził niespełna pół roku. W środę głosami posłów Partii Socjaldemokratycznej (PSD) parlament przegłosował dymisję szefa rządu, który wywodzi się właśnie z tego ugrupowania. Wcześniej Grindeanu odmawiał złożenia urzędu.

Premier Rumunii stracił wszystkich ministrów, ale nie zamierza ustąpić

Rządząca w Rumunii partia socjaldemokratyczna wycofała poparcie dla premiera Sorina Grindeanu. Członkowie jego rządu złożyli dymisje, ale premier...

zobacz więcej

Do przyjęcia wotum nieufności, co pociąga za sobą upadek całego rządu, potrzebne były co najmniej 233 głosy w liczącym 464 miejsca parlamencie. Wniosek PSD poparło 241 posłów, a przeciw było siedmiu. Deputowani centroprawicowej opozycji wstrzymali się od głosu.

Niespełnione obietnice

– Chcemy powstrzymać rząd, który nie szanuje programu i nie wypełnia obietnic wyborczych – przekonywał lider socjaldemokratów Liviu Dragnea.

Centroprawicowy prezydent Klaus Iohannis zwołał na przyszły poniedziałek konsultacje partii politycznych, aby wybrać przyszłego premiera.

Tydzień temu PSD podjęła, wraz z koalicyjnym Sojuszem Liberałów i Demokratów (ALDE), decyzję o wycofaniu poparcia dla premiera Grindeanu i rządu, co wywołało kryzys polityczny. Powodem było zbyt powolne wdrażanie uzgodnionego programu gospodarczego. Obie partie chcą sformować nowy gabinet.

Rumunia rezygnuje z legalizacji korupcji. Parlament niemal jednogłośny

Izba niższa parlamentu Rumunii ogromną większością głosów zaaprobowała wycofanie się rządu premiera Sorina Grindeanu z rozporządzenia łagodzącego...

zobacz więcej

Kontrofensywa

Wykluczony w czwartek z PSD Grindeanu odmówił opuszczenia stanowiska. Oskarża Dragneę o to, że pragnie on jeszcze bardziej skoncentrować władzę w swoich rękach przez mianowanie na premiera lojalnej osoby.

Dragnea, który poprowadził socjaldemokratów do miażdżącego zwycięstwa w wyborach pod koniec 2016 roku, musiał zrezygnować z ubiegania się o stanowisko szefa rządu, ponieważ ciąży na nim wyrok dwóch lat więzienia w zawieszeniu za oszustwa wyborcze.

Eksperci wskazują, że konflikt między Dragneą a uważanym dotąd za jego protegowanego Grindeanu wynika z niechęci dotychczasowego premiera do forsowanego przez lidera PSD złagodzenia przepisów antykorupcyjnych.

Próba wprowadzenia zmian w kodeksie karnym wywołała falę antyrządowych protestów, największych od czasu upadku reżimu komunistycznego w Rumunii. To wymusiło na PSD wycofanie się z tej decyzji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej