RAPORT

Pogarda

Białe pieczywo nie takie straszne? Naukowcy zaskoczeni

Wykazano, że ludzie mogą w różny sposób reagować na te same produkty żywnościowe (fot. Pixabay/Security)
Wykazano, że ludzie mogą w różny sposób reagować na te same produkty żywnościowe (fot. Pixabay/Security)

Najnowsze

Popularne

Produkty pełnoziarniste uważane są za najzdrowsze. Dietetycy i naukowcy odradzają spożywanie białego pieczywa, jednak zdaniem izraelskich badaczy z Instytutu Nauki Weizmanna nie dla każdego jest to dobre rozwiązanie.

Naukowcy z Instytutu Nauki Weizmanna w Izraelu postanowili sprawdzić, jak organizm zareaguje na białe i pełnoziarniste pieczywo. Do udziału w badaniu zaprosili 20 zdrowych osób. Podzielono je na dwie grupy i każdej z nich zalecono spożycie innego chleba.

Pierwsza grupa jadła więcej białego, a druga pełnoziarnistego pszennego pieczywa na zakwasie, które było pieczone specjalnie na potrzeby badania. Następnie przez dwa tygodnie wszyscy uczestnicy mieli nie jeść chleba wcale, po czym zamieniono im diety.

Warszawa bez chleba

– Wszędzie było dzwonione i chleba nie będzie. Trudno – załamywały ręce ekspedientki wiosną 1988 roku. Schyłek PRL przynosił coraz bardziej...

zobacz więcej

Zaskakujące rezultaty

Przed i po doświadczeniu naukowcy monitorowali m.in. poziom glukozy, tłuszczu, cholesterolu, a także poziom wapnia, żelaza i magnezu. Badani przechodzili kontrolę enzymów nerkowych i wątrobowych oraz kilku markerów zapalenia i uszkodzenia tkanek.

Eran Segal, starszy autor badania i biolog z Instytutu Nauki Weizmanna w Izraelu stwierdził, że nie pojawiły się żadne klinicznie istotne różnice we wpływie dwóch rodzajów pieczywa na ciało ludzkie, niezależnie od parametrów, które badano. Jednak kiedy badacze przeanalizowali uważnie odpowiedzi glikemiczne (wzrost lub spadek cukru po zjedzeniu węglowodanów) uczestników badań, zdali sobie sprawę, że około połowa osób lepiej reagowała na biały chleb, a druga połowa na pieczywo pełnoziarniste.

Te wyniki pokazują, że ludzie mogą w różny sposób reagować na te same produkty żywnościowe. Potrzeba jednak większej ilości badań, aby dokładniej zrozumieć, jaki wpływ na organizm mają różne rodzaje produktów żywnościowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej