RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zmiana następców tronu w Arabii Saudyjskiej. Poprzedni został odsunięty od władzy

Muhammad ibn Najif ibn Abd al-Aziz (fot. PAP/ EPA/YURI KOCHETKOV)
Muhammad ibn Najif ibn Abd al-Aziz (fot. PAP/ EPA/YURI KOCHETKOV)

Dotychczasowy saudyjski następca tronu, 58-letni książę Muhammad ibn Najif ibn Abd al-Aziz, został zastąpiony przez księcia Muhammada ibn Salmana as-Sauda – wynika z opublikowanego w środę dekretu króla Arabii Saudyjskiej Salmana.

Arabia Saudyjska przeprasza za minutę ciszy. „Nie zamierzali okazać braku szacunku”

Gracze nie zamierzali okazać brak szacunku dla pamięci ofiar – Arabia Saudyjskiej przeprasza za zachowanie reprezentantów swojego kraju. Do...

zobacz więcej

31-letni książę Salman, który do tej pory był drugi w kolejności do saudyjskiego tronu, awansował także ze stanowiska drugiego wicepremiera na pierwszego wiceszefa rządu i zachował tekę ministra obrony – sprecyzowano w dekrecie, który opublikowała saudyjska agencja prasowa SPA.

Z kolei Najif, przez lata pierwszy wicepremier i minister spraw wewnętrznych odpowiedzialny m.in. za walkę z terroryzmem, został zwolniony ze wszystkich stanowisk.

Telewizja Al-Arabija poinformowała, że o zmianach w państwie zdecydowała tzw. rada wierności, powołana w 2006 roku w celu usprawnienia sukcesji.

Jak dodano, król Salman ibn Abd al-Aziz as-Saud, który jest też szefem rządu, wezwał do składania przysięgi wierności nowemu następcy tronu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej