Imigranci zalewają Włochy. Ten rok może być rekordowy

Migranci na łodzi, która płynęła do Włoch (fot. Chris McGrath/Getty Images)

Liczba migrantów, którzy od początku tego roku przypłynęli do Włoch, przekroczyła 70 tysięcy – podało we wtorek tamtejsze ministerstwo spraw wewnętrznych. To o 26 procent więcej niż w tym samym czasie w 2016 r.

Awantura o dzieci uchodźców. Urodzone we Włoszech mają dostać obywatelstwo

Polityczne spory wywołała inicjatywa rządzącej we Włoszech centrolewicy, by włoskie obywatelstwo przyznawać urodzonym w tym kraju dzieciom...

zobacz więcej

W ciągu ostatnich trzech dni na włoskie wybrzeża dotarło ponad pięć tysięcy osób. Tym samym, jak poinformował resort, łączna liczba przybyłych w tym roku wzrosła do 70 950.

Najwięcej wśród migrantów jest Nigeryjczyków. Są także obywatele Bangladeszu, Gwinei i Wybrzeża Kości Słoniowej. Ponad osiem tysięcy osób to nieletni bez opieki.

Dotychczas do innych krajów europejskich przewieziono z Włoch w ramach unijnego programu relokacji 6505 osób ubiegających się o azyl.

Spośród włoskich regionów najwięcej migrantów przebywa w ośrodkach w Lombardii (13 procent), a także w Kampanii, Lacjum, Emilii-Romanii, Wenecji Euganejskiej i w Piemoncie.

Przygotowani na 200 tys.

Włoski rząd przygotowany jest na to, że w tym roku będzie musiał przyjąć około 200 tysięcy ludzi, co oznacza kolejny rekord po 2016 r, gdy dotarło ponad 180 tysięcy migrantów.

Policja w Agrigento ogłosiła, że zatrzymała 25-letnego Nigeryjczyka przebywającego w jednym z ośrodków dla migrantów i azylantów. Oskarżony jest on o to, że należy do organizacji przemytników działającej między Libią a Sycylią. Zarzuca mu się torturowanie migrantów i gwałty w Libii, gdzie uciekinierzy czekają na przerzut do Europy.

źródło:

Zobacz więcej