RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Na Podkarpaciu odkryto szczątki myśliwca z okresu II wojny światowej

Szczątki odkryto w Świerzowej Polskiej (fot. podkarpacka.policja.gov.pl)

Historycy zbadają szczątki niemieckiego myśliwca messerschmitt, które odkryli robotnicy podczas prac w miejscowości Świerzowa Polska na Podkarpaciu. Miejsce, gdzie znaleziono fragmenty samolotu z okresu II wojny światowej, zostało zabezpieczone przez funkcjonariuszy – podała we wtorek podkarpacka policja.

Uczeń wykopał messerschmitta. Ojciec dopilnował, żeby się uczył

Odrabianie pracy domowej doprowadziło do ciekawego odkrycia archeologicznego. Duński uczeń Daniel Rom Kristiansen odkrył wrak messershmitta Bf109....

zobacz więcej

Na szczątki myśliwca natknęli się robotnicy podczas prac ziemnych prowadzonych na terenie jednej z posesji w Świerzowej Polskiej. Natychmiast przerwali pracę i poinformowali funkcjonariuszy z komendy w Krośnie.

„Policjanci zabezpieczyli teren placu budowy oraz odkopaną łopatę śmigła i prawdopodobnie chłodnicę samolotu. Z tabliczki znamionowej jednego z elementów można wnioskować, że są to podzespoły niemieckiego myśliwca messerschmitt z okresu II wojny światowej” – podały służby prasowe podkarpackiej policji.

Miejsce odkrycia zostało zabezpieczone przez funkcjonariuszy grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego krośnieńskiej komendy. Sprawdzono, czy nie znajdują się tam niewybuchy.

Teraz teren i fragmenty messerschmitta zbadają naukowcy. O szczątkach poinformowano służby konserwacji zabytków oraz specjalistów z zakresu historii i archeologii.

„Od zakończenia II wojny światowej minęło już ponad 70 lat. Pomimo upływu czasu, śmiertelnie niebezpieczne przedmioty z tamtego okresu zalegają w lasach i na polach” – ostrzega policja. Funkcjonariusze apelują, by informować służby o każdym niepokojącym znalezisku.

źródło:
Zobacz więcej