Polska bez rosyjskiego gazu z Ukrainy

Trwa spór na linii Kijów-Moskwa, a Europa jest odcięta od dostaw

Dostawy gazu do Polski przez Ukrainę zostały całkowicie wstrzymane. Tranzyt odbywa się jedynie przez punkt na Białorusi. Premier Rosji Władimir Putin zgodził się w środę, by Gazprom całkowicie wstrzymał dostawy gazu ziemnego w kierunku granicy z Ukrainą. O zahamowaniu dostaw przeznaczonego dla państw europejskich, a przesyłanego tranzytem przez Ukrainę gazu, poinformował Naftohaz. Gazu zostały pozbawione Czechy, Austria i Rumunia; Słowacja wprowadziła stan wyjątkowy w gospodarce.

– Dostawy gazu do Polski przez Ukrainę w punkcie odbiorczym w Drozdowiczach zostały całkowicie wstrzymane – poinformowała rzeczniczka operatora systemu gazociągów przesyłowych Gaz-System Małgorzata Polkowska.

– Wraz z PGNiG jesteśmy przygotowani, żeby elastycznie reagować na wstrzymanie dostaw przez punkt w Drozdowiczach, obecnie system przesyłowy pracuje bez zakłóceń – dodała.

Jak mówi główny doradca premiera ds. bezpieczeństwa energetycznego, Maciej Woźniak, „nie ma już możliwości dalszego zwiększania kompensującego brak dostaw przez Ukrainę przesyłu przez punkt Wysokoje na granicy z Białorusią”. – Interkonektor z Białorusią jest już wypełniony do maksymalnych wielkości – powiedział.

Rosyjski premier Władimir Putin wezwał Gazprom do całkowitego wstrzymania dostaw gazu na Ukrainę. Putin spotkał się z szefem rosyjskiego koncernu, Alieksiejem Millerem. Premier miał powiedzieć poczas tej rozmowy, że „wszystko musi być załatwione tak publiczne, jak to możliwe, w obecności międzynarodowych obserwatorów”.

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zaapelował w środę do Rosji o „natychmiastowe” wznowienie dostaw gazu, przesyłanego tranzytem przez Ukrainę do innych państw Europy.

Juszczenko przedstawił apel w liście, przesłanym na ręce rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso.

– To nie Ukraina, lecz Rosja całkowicie wstrzymała dostawy gazu do państw europejskich – powiedział rzecznik ukraińskiej firmy paliwowej Naftohaz, Wałentyn Zemlanski.

– Wszystkie punkty wtłaczania gazu do ukraińskiego systemu rurociągów znajdują się w Rosji. My fizycznie nie możemy ograniczyć dostaw z tego kraju – oświadczył.

Wcześnie, rosyjski Gazprom oskarżył Ukrainę o zamknięcie ostatniego, czwartego rurociągu.

Czechy poinformowały o całkowitym wstrzymaniu dostaw gazu przez główny importowo-tranzytowy gazociąg. Biegnie on z Rosji na terytorium czeskie i dalej do Europy Zachodniej.

Główny gazociąg ze Wschodu pozostaje zamknięty od północy – powiedział rzecznik czeskiego importera gazu RWE-Transgas.

Według informacji, otrzymanych od Gazpromu, dostawy gazu rosyjskiego do Republiki Czeskiej miały spaść o ponad 70 proc.

Czechy – przewodniczące UE w tym półroczu – uznały w ubiegły piątek, że spór między Rosją a Ukrainą o dostawy gazu jest problemem dwustronnym i UE nie będzie ingerować, dopóki nie ucierpią na tym dostawy do państw Unii.

Jeśli do jutra dostawy gazu nie zostaną wznowione do krajów członkowskich Unii, to Wspólnota będzie musiała stanowczo zareagować – oświadczył Mirek Topolanek, premier Czech.

Austria w środę rano była całkowicie pozbawiona dostaw rosyjskiego gazu – podał austriacki koncern paliwowy OMV. We wtorek OMV informował, że do Austrii trafiało od godzin porannych jedynie 10 procent zakontraktowanego w Rosji gazu.

Strata 90 procent gazu rosyjskiego (...) będzie zrekompensowana rezerwami znajdującymi się w EconGas, filii OMV – zapowiedział w opublikowanym we wtorek w Wiedniu komunikacie koncern.

OMV jest jednym z głównych partnerów Gazpromu w Europie Środkowej i jednocześnie jednym z trzech największych dystrybutorów w Europie.

Polska bez rosyjskiego gazu z Ukrainy
Dostawy gazu do Europy wstrzymano

We wtorek dostawy gazu z Rosji przez Ukrainę do Rumunii miały zostać ograniczone o około 75 procent. W środę rano zostały całkowicie wstrzymane.

Informację o braku dostaw potwierdził następnie minister gospodarki Adriean Videanu. – Niestety doszło do takiej sytuacji, przez stację importową Mediesu Aurit nie płynie ani kropla gazu – powiedział minister.

Na drastyczny spadek dostaw Słowacja zareagowała stanem wyjątkowym w gospodarce. Słowacja sprowadza z Rosji aż 98 procent potrzebnego jej gazu. We wtorek dostawy zmniejszyły się o 70 procent.

Główny importer gazu, koncern SPP poinformował, że Słowacja musiała zamknąć największą stację przesyłową w Velkich Kapuszanach. Dzienne zapotrzebowanie Słowacji wynosi 35 milionów metrów sześciennych gazu.

W wystąpieniu telewizyjnym minister gospodarki starał się uspokoić obywateli twierdząc, że nie przewiduje wyłączenia gazu dla odbiorców indywidualnych. Rząd będzie się też starał utrzymać dostawy gazu do szkół i szpitali.

O ograniczeniu zużycia gazu w przemyśle poinformowały Węgry. Moskwa dostarcza państwom UE około jedną czwartą potrzebnego im gazu. W 80 proc. jest on tłoczony przez Ukrainę.

źródło:
Zobacz więcej