Piramida finansowa na miliony. 32-latek usłyszał zarzuty

aktualizacja: 22:12 wyślijdrukuj
fot
Oszuści, tworząc piramidę finansową, obracali milionami (fot. Shutterstock/Marian Weyo)

Zarzut udziału w międzynarodowej grupie przestępczej, zajmującej się oszustwami finansowymi na dużą skalę, usłyszał 32-letni Wojciech K. Śledztwo w sprawie piramidy finansowej nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Kielcach.

„Śledztwo dotyczy przyjmowania w latach 2016-2017 na rachunki bankowe ponad 1,7 mln dolarów, ok. 1,1 mln euro i ponad 62 tys. funtów brytyjskich pochodzących z przestępstwa, które w większości były potem transferowane za granicę” – podał w poniedziałkowym komunikacie rzecznik prokuratury Daniel Prokopowicz.

„Z zebranego w sprawie materiału dowodowego wynika, że dokonywane wpłaty na ustalone rachunki bankowe wiązały się z prowadzeniem piramidy finansowej. Osoby pokrzywdzone przyciągano perspektywą zysku” – wyjaśniał cytowany w komunikacie Prokopowicz.
W tej sprawie zatrzymano 32-letniego Wojciecha K. Przedstawiono mu dwa zarzuty: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o międzynarodowym zasięgu, zajmującej się oszustwami, a także wielokrotnego doprowadzenia – w celu osiągnięcia korzyści majątkowej – do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości, nie mniejszej niż 2,5 mln dolarów, 2,8 mln euro, 85 tys. funtów brytyjskich oraz 81 tys. zł.

Poszkodowane zostały osoby z różnych krajów, także z Polski. Podejrzany miał je wprowadzać w błąd i nakłaniać do inwestowania w instrumenty finansowe, które w rzeczywistości nie przyniosły zysków.

W toku postępowania zablokowano 2 mln zł na rachunkach bankowych. W ubiegłym tygodniu Sąd Rejonowy w Kielcach na wniosek śledczych aresztował mężczyznę na trzy miesiące. Za zarzucane podejrzanemu czyny grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Wybrane dla Ciebie