RAPORT

Pogarda

NATO zakończyło rozmieszczanie wojsk na wschodniej flance

Żołnierze trafili na Łotwę (fot. PAP/EPA/VALDA KALNINA)
Żołnierze trafili na Łotwę (fot. PAP/EPA/VALDA KALNINA)

Najnowsze

Popularne

Dobiegła końca operacja rozmieszczania wojsk na wschodniej flance NATO. Sekretarz generalny Paktu Jens Stoltenberg poinformował o tym w czasie uroczystości w Rydze. Łotwa jest czwartym i ostatnim krajem na wschodzie Europy, gdzie właśnie rozpoczęły działalność dodatkowe oddziały wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Tysiące żołnierzy NATO w Polsce. Wojska przyślą Amerykanie, Niemcy i Brytyjczycy

Zachodni członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego przygotowują cztery bataliony – około 4 tys. żołnierzy, którzy będą stacjonować w Polsce i...

zobacz więcej

Dla Sojuszu Północnoatlantyckiego uroczystość w Rydze to historyczny moment. Rozpoczęcie działalności grupy batalionowej liczącej tysiąc żołnierzy oznacza, że Sojusz właśnie zrealizował postanowienia ubiegłorocznego szczytu w Warszawie.

 – Te grupy bojowe działają we wspólnym celu, by chronić Sojusz i odstraszać agresora. Są dowodem na trwałe więzi transatlantyckie – mówił w czasie uroczystości sekretarz generalny Paktu Jens Stoltenberg.

Wcześniej liczące po tysiąc żołnierzy oddziały przyjechały do Polski, Estonii i na Litwę. Na Łotwie wiodącą rolę odgrywają Kanadyjczycy. W skład grupy wchodzą również inne kraje.

– Chciałbym podziękować Kanadzie, Albanii, Włochom, Polsce, Słowacji, Słowenii i Hiszpanii za ten sygnał jedności wśród członków NATO – powiedział w Rydze łotewski prezydent Raimonds Vējonis.

Odpowiedź na politykę Rosji

W Polsce trzon grupy, która rozpoczęła działalność w kwietniu, stanowią Amerykanie. Wysłanie czterech grup bojowych na wschodnią flankę było odpowiedzią na agresywną politykę Rosji na Ukrainie i konsekwencją wojny w Donbasie.

Po rosyjskiej agresji na Krymie NATO zdecydowało o utworzeniu szpicy, czyli oddziału sił szybkiego reagowania. Zamrożono niemal wszystkie formy współpracy z Rosją. W 2016 roku na szczycie w Warszawie podjęto z kolei decyzję o wysłaniu dodatkowych wojsk na wschód Europy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej