„Oby zapisy w sprawie bezpieczeństwa zostały zrealizowane”

– Trzeba połączyć wysiłki instytucjonalne m.in. Unii Europejskiej i NATO. Dobrze się stało, że w ubiegłym roku na szczycie w Warszawie doszło do porozumienia między tymi instytucjami po latach. Dobrze, że w UE mówi się o wspólnej walce z terroryzmem. Oby zapisy, które są w dokumentach, zostały zrealizowane – powiedział w Luksemburgu szef MSZ Witold Waszczykowski.

Kilka tysięcy euro za zamach kontra miliony za bezpieczeństwo. Ile kosztuje terroryzm?

– Stany Zjednoczone w ciągu 14 lat wydały ponad 2 biliony dolarów na walkę z terroryzmem, włączając w to koszty wojny w Iraku i w Afganistanie. Dla...

zobacz więcej

W Luksemburgu zakończyło się spotkanie szefów dyplomacji państw Unii Europejskiej. Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski podkreślił, że jedną z poruszonych kwestii była walka z terroryzmem i kwestie bezpieczeństwa.

– Trzeba połączyć wysiłki instytucjonalne m.in. Unii Europejskiej i NATO. Dobrze się stało, że w ubiegłym roku na szczycie w Warszawie doszło do porozumienia między tymi instytucjami po latach. Dobrze, że w UE mówi się o wspólnej walce z terroryzmem. Oby zapisy, które są w dokumentach, zostały zrealizowane – powiedział szef MSZ.

Podkreślił, że ważna będzie rola ONZ. „Gdy Polska przystąpi za pół roku do pracy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, będzie włączała się również w tej formie do rozwiązywania problemów” związanych z kwestiami bezpieczeństwa – dodał.

Przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Brukseli

Innym tematem spotkania było Partnerstwo Wschodnie. Szef MSZ zaznaczył, że program coraz bardziej się rozwija, między innymi dzięki liberalizacji systemu wizowego wobec obywateli Ukrainy i Gruzji.

Witold Waszczykowski przypomniał, że pod koniec roku odbędzie się szczyt Partnerstwa Wschodniego w Brukseli. Wyraził nadzieję, że na tym szczycie partnerom zostaną zaproponowane nowe płaszczyzny współpracy z UE.

Partnerstwo Wschodnie jest programem określającym wymiar wschodni polityki Unii Europejskiej w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Zostało zainicjowane przez Polskę przy wsparciu Szwecji.

źródło:
Zobacz więcej