Zamach na muzułmanów w Londynie. „To był akt terroru”

Sprawca zamachu został zatrzymany za terroryzm (fot. Dan Kitwood/Getty Images)

Sprawca zamachu, do którego doszło w nocy przed meczetem w Londynie, został zatrzymany za terroryzm – podała brytyjska policja. Wcześniej informowano, że nie był on znany służbom bezpieczeństwa.

Zamachowcy wybierają ciężarówki. Pod kołami zginęło 115 osób

Nicea, 2016 rok: rozpędzona ciężarówka wjeżdża w tłum na promenadzie. Ginie 86 osób, jest co najmniej 300 rannych. Napastnik Mohamed Lahouaiej...

zobacz więcej

Do ataku doszło tuż po północy czasu lokalnego z niedzieli na poniedziałek w dzielnicy Finsbury Park. Samochód dostawczy wjechał w grupę muzułmanów, wracających z wieczornej modlitwy w pobliskim meczecie.

Jedna osoba zginęła, a dziesięć zostało rannych; osiem z nich wymagało hospitalizacji. Nie wiadomo jednak, czy mężczyzna, który zmarł, był bezpośrednią ofiarą zamachu. Tuż przed atakiem doznał zapaści i otrzymywał pierwszą pomoc medyczną od zgromadzonych wokół członków społeczności. Wszystkie ofiary to muzułmanie.

48-letni kierowca samochodu, który wjechał w grupę ludzi, został ujęty przez świadków zdarzenia, a następnie zatrzymany przez policję, która skierowała go na obserwację do szpitala.

– Dzięki łasce Boga mnie i moim współpracownikom udało się go otoczyć i uchronić przed krzywdą. Powstrzymaliśmy wszelkie formy ataków i obraźliwych gestów, które nadchodziły z różnych stron – stwierdził Mohamed Mahmud, imam meczetu w londyńskim Finsbury Park, który zapobiegł pobiciu napastnika.

Imam relacjonował, że chwilę po ataku w pobliżu przypadkowo przejeżdżał radiowóz, co ułatwiło przekazanie napastnika policji. Mężczyzna został zatrzymany „za popełnienie, przygotowywanie lub zachęcanie do aktów terroru, w tym zabójstwo lub próbę zabójstwa” – głosi komunikat policji.

– Ten człowiek nie był znany władzom z ekstremizmu albo skrajnie prawicowego ekstremizmu – powiedział z kolei w telewizji Sky News Ben Wallace z brytyjskiego resortu spraw wewnętrznych.

Cressida Dick z londyńskiej policji powiedziała w poniedziałek, że jest jasne, iż celem ataku byli muzułmanie. Zapewniła, że do pilnowania bezpieczeństwa i porządku w miejscach zamieszkania społeczności muzułmańskiej zostanie skierowanych więcej funkcjonariuszy.

Furgonetka wjechała w przechodniów w Londynie. Policja: jedna osoba zginęła, 10 rannych

Jedna osoba zginęła, a 10 zostało rannych, gdy furgonetka wjechała w grupę przechodniów w pobliżu meczetu w Finsbury Park – jednej z dzielnic...

zobacz więcej

Nowe uprawnienia służb

Rząd Wielkiej Brytanii opracuje nową strategię walki z ekstremizmem. Premier Theresa May powiedziała, że policja i służby specjalne otrzymają dodatkowe uprawnienia, które pozwolą im skuteczniej zwalczać ideologie przepełnione nienawiścią.

Premier zapewniła, że mimo ostatniego ataku oraz innych, w tym zamachu terrorystycznego na Moście Londyńskim, w mieście nie zwyciężą nienawiść i zło.

– To jest nadzwyczajne miasto, w którym mieszkają nadzwyczajni ludzie. To dom dla niezliczonej liczby społeczności. Razem czynią one Londyn najwspanialszym miastem na Ziemi. Miastem gościnnym, wspaniałym, współczującym i pełnym zaufania. Miastem, które nigdy nie darzy nienawiścią – mówiła Theresa May.

O wydarzeniach ostatniej nocy premier mówiła jako o ataku na muzułmanów, w pobliżu miejsca ich modlitw. Przywódczyni brytyjska zapowiedziała, że policja zwiększy w Londynie ochronę. Poinformowała też, że wzrośnie kontrola społeczeństwa i internetu.

– Dlatego przeanalizujemy strategię antyterrorystyczną. Policji i służbom specjalnym damy uprawnienia, jakich potrzebują. Powołamy nową komisję do walki z ekstremizmem – dodała.

źródło:
Zobacz więcej