Sondaż Kantar Public: PiS ma ponad dwa razy większe poparcie niż PO

Gdyby wybory odbyły się na początku czerwca, na PiS oddałoby głos 39 proc. badanych deklarujących udział w wyborach, na PO – 18 proc. – wynika z najnowszego sondażu Kantar Public. Na trzecim miejscu uplasował się Kukiz'15 z poparciem 11 proc. ankietowanych.

Sondaż: PiS 31,7 proc., PO - 30. Reszta w tyle. Pięć partii w Sejmie

Maleje przewaga Prawa i Sprawiedliwość nad Platformą Obywatelską. Obie partie dzielą niecałe dwa punkty procentowe – wynika z najnowszego sondażu...

zobacz więcej

W badaniu zrealizowanym na początku czerwca 29 proc. badanych zdecydowanie, a 30 proc. z wahaniem potwierdziło gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, gdyby miały się odbyć w najbliższą niedzielę. Wśród pozostałych – 13 proc. osób mówiło, że raczej by nie poszły, a kolejne 19 proc. zadeklarowało, że na pewno nie zagłosowałyby w wyborach. Co jedenasty ankietowany (9 proc.) wahał się, czy iść głosować.

Wśród osób, które zadeklarowały gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, niemal dwie piąte (39 proc.) zapowiedziały zamiar głosowania na Prawo i Sprawiedliwość. Notowania partii wzrosły o 4 punkty procentowe wobec wyników z maja.

Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska. W czerwcu na tę partię zagłosowałoby 18 proc. respondentów – jej notowania spadły w stosunku do maja o 3 punkty procentowe.

CBOS: rośnie grupa zwolenników rządu premier Beaty Szydło

W czerwcu grupa zwolenników rządu Beaty Szydło zwiększyła się do 42 proc. (wzrost o 3 punkty proc. w stosunku do maja) – wynika z sondażu CBOS....

zobacz więcej

Trzecie miejsce osiągnęło ugrupowanie Kukiz'15 z poparciem 11 proc. Odsetek poparcia dla Nowoczesnej w czerwcu zrównał się z poziomem progu wyborczego i wynosi 5 proc.

Porównywalne rezultaty osiągnęły SLD i PSL (po 5 proc.). Nieco poniżej progu wyborczego znalazłaby się partia Wolność (3 proc.). Partia Razem uzyskałaby w czerwcu poparcie 1 proc., a Twój Ruch – 2 proc.

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 11 proc. badanych nie było zdecydowanych, komu przekazaliby swoje poparcie. Odsetek niezdecydowanych znacznie spadł w porównaniu do poprzedniego miesiąca (o 7 pkt. proc.).

Sondaż przeprowadzono 2-7 czerwca br. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1018 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat.

źródło:

Zobacz więcej