Hiszpanie nie chcą przyznawać statusu uchodźcy

W Madrycie odbyła się manifestacja w sprawie wypełnienia zobowiązań dot. relokacji uchodźców (fot. REUTERS/Javier Barbancho)

Władze Hiszpanii przyznały w ubiegłym roku status uchodźcy zaledwie 2,2 proc. osób z łącznej grupy ponad 15,7 tys. wnioskujących. Zdecydowaną większość wśród 355 uznanych przez Madryt za uchodźców stanowili Syryjczycy.

„Zaoferowaliśmy maksymalną współpracę”. Hiszpania przyjmie 15 tys. uchodźców

Hiszpania zaakceptowała nową propozycję Komisji Europejskiej w sprawie relokacji uchodźców. Przyjmie ok. 15 tys. z grupy 120 tys. uchodźców, którzy...

zobacz więcej

Według danych pozarządowej Hiszpańskiej Komisji Pomocy Uchodźcom (CEAR) w ubiegłym roku padł rekord, jeśli chodzi o liczbę wniosków złożonych przez imigrantów ubiegających się o status uchodźcy - było tych wniosków 15 755. Jednak ponad 5500 nie zostało nawet rozpatrzonych przez Madryt.

– Wśród 355 osób uznanych przez władze Hiszpanii za uchodźców aż 93 proc. to obywatele Syrii – ujawniła Paloma Favieres, koordynatorka CEAR.

Hiszpańska ekspertka odnotowała, że rząd w Madrycie nie tylko wolno i wybiórczo rozpatruje podania imigrantów o status uchodźcy, ale również nie stosuje jednolitych zasad przy analizowaniu dokumentów.

– Bardzo dobrze, że nasz rząd troszczy się o obywateli Syrii, ale jednocześnie napawa niepokojem fakt, że odmawia się statusu uchodźcy ludziom uciekającym z krajów ogarniętych bardzo poważnymi konfliktami, takich jak Ukraina i Mali – powiedziała Favieres.

Jechali pod fotelem i w desce rozdzielczej. Uchodźcy bliscy uduszenia

Dwóch migrantów bliskich uduszenia odkryli w aucie jadącym z Maroka celnicy w Ceucie, hiszpańskiej enklawie w Afryce. Jeden z mężczyzn był ukryty w...

zobacz więcej

Lewica protestuje

Zgodnie z protokołem Komisji Europejskiej z 2015 r. o przejęciu przez członków Unii Europejskiej uchodźców w ramach tzw. systemu kwotowego, Hiszpania miała przyjąć ponad 17,3 tys. osób, pochodzących głównie z obozów w Grecji i Włoszech. W 2015 r. Madryt przyjął 949 uchodźców.

W sobotę w Madrycie odbyła się manifestacja z udziałem kilku tysięcy osób domagających się od prawicowego rządu Mariano Rajoya wypełnienia zobowiązań wynikających z porozumienia w sprawie relokacji uchodźców.

Sobotni protest, odbywający się pod hasłem „Chcemy ich przyjąć teraz! Dość wykrętów! Nigdy więcej barier!”, zorganizowały ugrupowania lewicowe.

źródło:

Zobacz więcej